Správa železnic získala z programu CEF dotace ve výši 7,9 miliardy

30.6.2022 10:06 dop. | Tisková zpráva

Správa železnic pokračuje v úspěšném získávání dotací z Nástroje pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF). V první výzvě programu v novém dotačním období 2021–2027 získalo podporu devět projektů.

Správa železnic získala z programu CEF dotace ve výši 7,9 miliardy
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

Dotace v celkové výši 7,9 miliardy korun půjde na několik modernizačních akcí na železniční infrastruktuře, instalaci zabezpečení ETCS na koridorových tratích a přípravu vysokorychlostních tratí. Prostředky CEF byly přiděleny i na softwarové řešení provozních aplikací Správy železnic. Průměrná míra zapojení evropských zdrojů je u stavebních projektů 82,4 procenta ze způsobilých výdajů, u projektů projektové přípravy pak 50 procent. U technologických staveb ETCS je přidělena jednotková dotace na kilometr instalace tohoto systému.

Preferovány byly zejména projekty modernizace železniční infrastruktury, úspěch zaznamenaly i technologické projekty instalace ETCS na tratích TEN-T:
Rekonstrukce ŽST Vsetín
Optimalizace traťového úseku Čelákovice – Mstětice
Uzel Plzeň, 5. stavba – Lobzy – Koterov
Optimalizace traťového úseku Děčín východ – Děčín-Prostřední Žleb
Modernizace trati Praha-Bubny – Praha-Výstaviště
ETCS státní hranice Německo – Dolní Žleb – Kralupy nad Vltavou
ETCS Praha-Uhříněves – Praha hl. n. – Lysá nad Labem – Milovice.

V oblasti vysokorychlostních tratí získala Správa železnic vůbec první dotaci, a to na zpracování projektové dokumentace VRT Praha – Lovosice – Ústí nad Labem – státní hranice Německo. Podpora se týká dokumentací pro územní rozhodnutí pro úseky Praha-Balabenka – Lovosice a Ústí nad Labem – přeshraniční tunel po státní hranici s Německem. Součástí projektu je projektová příprava vysokorychlostních terminálů Roudnice nad Labem a Ústí nad Labem. Příprava přeshraničního tunelu probíhá ve spolupráci s Deutsche Bahn.

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6484 lidí

Podpořeny budou i Informační systémy pro jízdní řády. Správa železnic úspěšně požádala prostřednictvím hlavního partnera asociace správců železniční infrastruktury RailNetEurope o dotaci ve výši 20,3 milionu korun na Digitální řízení kapacity železniční infrastruktury včetně přeshraničních úseků. Jedná se o pořízení softwaru a hardwaru umožňujícího koordinaci a výměnu dat pro přidělení kapacity dráhy jednotlivým dopravcům.

O další prostředky z programu CEF se Správa železnic bude ucházet v právě otevřené výzvě na infrastrukturu pro smíšené civilně-vojenské využití a ve druhé výzvě CEF, která bude vyhlášena letos na podzim pro infrastrukturní a technologické projekty včetně projektové přípravy VRT.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 1 145 miliard Kč

22:16 ČEZ číslo týdne: 1 145 miliard Kč

1 145 miliard Kč činí celkový přínos ČEZ pro Českou republiku za 30 let od vzniku společnosti.