Za poslední tři roky se prudce zvýšil počet klientů VZP s cukrovkou, kteří jsou léčeni moderními léky – tzv. gliptiny. V roce 2014 jich bylo téměř o 40 % více než v roce 2012. Také díky tomu je riziko úmrtí u pacientů s cukrovkou ve věku mezi 50 a 70 lety, kteří užívají perorální antidiabetika, téměř stejné jako u běžné populace. Podle odborníků jde o unikátní výsledky.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora
reklama
Mimořádně příznivé zjištění vyplynulo z analýzy, kterou provedla Diabetická asociace ČR na datech klientů VZP. „Na 200 tisících pacientů s diabetem ve věku 50 až 59 a 60 až 69 let se křivky úmrtnosti v podstatě překrývají s běžnou populací. Jinými slovy minimálně čtvrtina diabetiků u nás má stejnou naději dožití jako ostatní populace. To je neobvykle dobrý výsledek, protože všude ve světě se udává riziko úmrtí u diabetiků dva až čtyřikrát vyšší,“ uvedl prezident asociace prof. Milan Kvapil, který je přednostou Interní kliniky FN Motol.
Všeobecná zdravotní pojišťovna měla v loňském roce 534 537 klientů s diabetem a za jejich léčbu vydala 6,182 miliardy korun. Podrobně to ukazuje následující tabulka, která zahrnuje i rozdělení po krajích a srovnání s rokem 2013.
Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.