Stanovisko Ministerstva financí k dnešnímu rozhodnutí soudního dvora EU

26. 2. 2015 17:49

Ministerstvo financí respektuje rozhodnutí Soudního dvora EU v řízení o předběžné otázce podané Nejvyšším správním soudem, které se týká souladu české darovací daně z bezúplatného nabytí emisních povolenek s unijním právem. Podle tohoto rozhodnutí je předmětná darovací daň s unijním právem slučitelná, pokud jsou splněny určité podmínky.

Stanovisko Ministerstva financí k dnešnímu rozhodnutí soudního dvora EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Zavedení předmětné daně k odčerpání neočekávaných zisků výrobců elektřiny bylo přijato v roce 2010 s účinností od 1. ledna 2011 a jejím předmětem bylo bezúplatné nabytí povolenek na emise skleníkových plynů v letech 2011 a 2012 v zařízeních pro výrobu elektřiny pomocí spalování paliv. Celkový výnos této darovací daně představoval v letech 2011 a 2012 7,4 mld. Kč.

Směrnice o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů stanovila, že v letech 2008 až 2012 měly členské státy přidělit 90 procent povolenek zdarma.

Soudní dvůr EU k tomu řekl, že předmětná daň je v souladu s právem EU, pokud je dodržena tato hranice. Zároveň upřesnil způsob, jakým má být určena.

O věci s konečnou platností rozhodne Nejvyšší správní soud, který bude muset posoudit, zda uplatnění daně darovací respektovalo podmínky stanovené výše zmíněnou směrnicí, tak, jak je uvedeno v rozhodnutí Soudního dvora.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo financí

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Kvůli pyrotechnickému průzkumu se možná bude Svítkov evakuovat

9:20 Policie ČR: Kvůli pyrotechnickému průzkumu se možná bude Svítkov evakuovat

Aktuální informace pro občany Pardubic a okolí.