Státní veterinární správa: V ČR byla po čtyřech letech zjištěna paramyxoviróza v chovu holubů

11. 7. 2020 16:51

V zájmovém chovu holubů v Pardubickém kraji byl zjištěn výskyt paramyxovirózy holubů. Toto akutní, infekční a horečnaté onemocnění bylo v České republice v chovu holubů zjištěno naposledy před čtyřmi lety.

Státní veterinární správa: V ČR byla po čtyřech letech zjištěna paramyxoviróza v chovu holubů
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa
reklama

V případě výskytu paramyxovirózy holubů v chovu nestanovuje legislativa povinná veterinární opatření, nejsou vytyčována uzavřená pásma a není třeba ptáky v chovu utrácet. Přesto Státní veterinární správa (SVS) sleduje zdravotní stav ptáků v zasaženém chovu, budou zde dočasně omezeny přesuny a pohyb holubů a provedena preventivní vakcinace.

Paramyxovirová infekce holubů je způsobena holubím paramyxovirem (PPMV-1). Onemocnění je charakterizované únavou, nervovými příznaky, obrnou, stočením krku, žíznivostí a průjmem. Může docházet k úhynu nemocných holubů, ale většina ptáků přežívá a chřadne, poruchy nervové činnosti mohou být i doživotní. V České republice byla tato nákaza potvrzena v zájmových chovech holubů již v letech 2013 a 2016. U volně žijících ptáků byl výskyt tohoto onemocnění zjištěn v letech 2015, 2016 a 2017.

Holubí paramyxovirus (PPMV) je příbuzný ptačímu paramyxoviru (APMV – 1), který je původcem tzv. Newcastleské choroby. Newcastleská choroba – pseudomor drůbeže patří mezi nebezpečné nákazy a její výskyt znamená pro chovatele významné ztráty související nejen se značným úhynem drůbeže nebo jiných ptáků držených v zajetí, ale také s dopadem povinných veterinárních opatření nařízených v ohnisku a uzavřených pásmech.

Z výše uvedených důvodů by chovatelé měli věnovat zvýšenou pozornost zdravotnímu stavu drůbeže a ptáků ve svých chovech a případné zvýšené úhyny hlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

„Pro prevenci paramyxovirózy holubů i Newcastleské choroby je nejdůležitější vakcinace. Na trhu jsou dostupné vakcíny pro kura domácího, krůty i holuby. Je rozhodující provádět vakcinaci v souladu s doporučením výrobce vakcinačního přípravku tak, aby se vytvořila dostatečná imunita,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo pro místní rozvoj: Notifikaci na COVID – Lázně očekáváme v nejbližších hodinách

7:34 Ministerstvo pro místní rozvoj: Notifikaci na COVID – Lázně očekáváme v nejbližších hodinách

V pátek 7. 8. 2020 zorganizovalo MMR v jednacím sále Akademie veřejného investování seminář k dotačn…