Státní veterinární správa: V ČR byla po čtyřech letech zjištěna paramyxoviróza v chovu holubů

11.07.2020 16:51 | Zprávy

V zájmovém chovu holubů v Pardubickém kraji byl zjištěn výskyt paramyxovirózy holubů. Toto akutní, infekční a horečnaté onemocnění bylo v České republice v chovu holubů zjištěno naposledy před čtyřmi lety.

Státní veterinární správa: V ČR byla po čtyřech letech zjištěna paramyxoviróza v chovu holubů
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V případě výskytu paramyxovirózy holubů v chovu nestanovuje legislativa povinná veterinární opatření, nejsou vytyčována uzavřená pásma a není třeba ptáky v chovu utrácet. Přesto Státní veterinární správa (SVS) sleduje zdravotní stav ptáků v zasaženém chovu, budou zde dočasně omezeny přesuny a pohyb holubů a provedena preventivní vakcinace.

Paramyxovirová infekce holubů je způsobena holubím paramyxovirem (PPMV-1). Onemocnění je charakterizované únavou, nervovými příznaky, obrnou, stočením krku, žíznivostí a průjmem. Může docházet k úhynu nemocných holubů, ale většina ptáků přežívá a chřadne, poruchy nervové činnosti mohou být i doživotní. V České republice byla tato nákaza potvrzena v zájmových chovech holubů již v letech 2013 a 2016. U volně žijících ptáků byl výskyt tohoto onemocnění zjištěn v letech 2015, 2016 a 2017.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Agromamuti

Mohl byste zveřejnit komu přesně a jaké částky posílá tato vláda? Myslím v souvislosti s vaším tvrzením o zasílání miliard agromamutům. Netvrdím, že neříkáte pravdu, jen bych ocenil, kdybyste byl konkrétní. Děkuji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Bývalá kolonie u parku Zahrádky je po vyklizení odpadu přístupná veřejnosti

22:03 MHMP: Bývalá kolonie u parku Zahrádky je po vyklizení odpadu přístupná veřejnosti

Díky majetkové směně hlavního města s Klášterem dominikánů Praha se právě o toto území letos rozšíři…