Státní veterinární správa stáhla z trhu 300 kg mraženého mečouna kvůli obsahu rtuti

29.02.2016 14:14

Státní veterinární správa (SVS) stáhla z trhu část zásilky mražených filetů z mečouna. Laboratorní vyšetření prokázalo, že ryby obsahovaly zvýšené množství rtuti. Zhruba 300 kg produktu bude zlikvidováno. Spotřebitelé, kteří by náhodou měli výrobek v mrazácích, mohou ryby vrátit v místě prodeje.

Státní veterinární správa stáhla z trhu 300 kg mraženého mečouna kvůli obsahu rtuti
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Zásilku o celkové hmotnosti 1 320 kg dovezla do České republiky firma AG Seafood od belgické firmy Oceanwide – ryby však původně pocházely z Vietnamu.  Z celkového množství bylo 1 140 kg distribuováno do obchodních společností Makro CZ, Metro SK a Metro HU. 1 013 kilogramů výrobku bylo prodáno konečnému spotřebiteli jako rozmražený produkt s datem spotřeby 7. února 2016.

Staženo z uvedených řetězců bylo celkem 127 kg. Toto množství bude zlikvidováno u příjemců zásilek. Dalších 180 kg rybího výrobku bylo pozastaveno ve skladu Fjord Bohemia v Praze. Tato část zásilky bude zlikvidována, nebo vracena do Vietnamu.

Identifikace výrobku:

Sashimi Swordfish Loin
Šarže: VN/257/III/012
Datum spotřeby: 3. 4. 2017
Datum spotřeby po rozmražení: 7. 2. 2016

Je možné, že někteří spotřebitelé výrobek zakoupený jako rozmražený následně zamrazili a uchovali v mrazicím zařízení. V takovém případě mohou rybu vrátit v místě, kde ji zakoupili.

Rtuť patří do skupiny tzv. „kumulativních jedů“, které mohou způsobovat celou řadu komplikací. V závislosti na množství nahromaděného jedu v těle se objevují zažívací problémy, potíže s ledvinami, příp. neurologické změny. Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví, popř. k úmrtí. Laboratorní vyšetření zjistilo ve vzorcích zhruba dvojnásobné množství rtuti, než povolují limity. Toto množství nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.