Stojíme za studenty, zaznělo na veřejném slyšení od komory Rady vysokých škol. Řešil se i kritický stav na policejní a literární akademii

28.4.2015 9:10 dop.

V rámci veřejného slyšení senátu České republiky promluvil předseda Národní reprezentace studentů Hynek Roubík. Tématem slyšení byly funkce a postavení akademické samosprávy ve veřejném a v soukromém vysokém školství. Ve Valdštejnském paláci se sešli významní představitelé akademického prostředí.

Stojíme za studenty, zaznělo na veřejném slyšení od komory Rady vysokých škol. Řešil se i kritický stav na policejní a literární akademii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti- ilustrační foto

Mezi hosty patřil například náměstek ministra vnitra pan doktor Petr Mlsna, rektoři univerzity Karlovy, Masarykovy a dalších vysokých škol, předsedkyně Akreditační komise a další.

Proslov předsedy SK RVŠ se nesl v duchu hájení práv a svobod, která by měla být poskytnuta každému studentovi bez rozdílu v tom, zda studuje veřejnou, soukromou nebo státní vysokou školu. Během svého proslovu zmínil dvě nepříjemné záležitosti, které mohla akademická obec zaznamenat v posledních měsících.

Jednalo se o nedávnou situaci na Policejní akademii a současný kritický stav na Literární akademii. Hynek Roubík zdůraznil, že Studentská komora RVŠ bedlivě sleduje, co se na akademické půdě děje a stojí za studenty.

„Všem členům akademické obce musí být zaručeny akademická práva a svobody. Mezi nimi jsou nejdůležitější svoboda vyjádření myšlenkových názorů, svoboda vědeckého bádání, či umělecké tvorby. Pokud by došlo však k ohrožení byť jen jednoho z těchto pravidel, tak dochází k narušení základních akademických práv a svobod. Což je nepřijatelné.“ řekl Roubík.

Zároveň předseda komory zdůraznil, že jsou to samozřejmě také studenti, kdo se má zasloužit o chod školy. „Studenti se mají značnou měrou podílet na rozvoji své alma mater a fungovat v univerzitních samosprávných orgánech. To oni jsou hlavním hnacím motorem celé instituce. Bez nich by univerzita nebyla tím, čím je,” uvedl Roubík. V obou zmíněných případech lze zaznamenat aktivní studenty, kteří bojují za práva svých kolegů. Jejich aktivitu SK RVŠ vyzdvihuje jako velmi přínosnou a podporuje ji.

Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) zastupuje všechny studenty a studentky vysokých škol v České republice. Prosazuje jejich zájmy na národní a mezinárodní úrovni. Členové SK RVŠ jsou delegáti všech veřejných a státních vysokých škol a dále také delegáti z členských soukromých VŠ. SK RVŠ reprezentuje názor českých vysokoškoláků na národní i mezinárodní úrovni, usiluje o spolupráci mezi studujícími a vyučujícími, dialog s vládou České republiky a orgány veřejné správy, a o rozvoj akademické samosprávy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Autoklub ČR: Od července povinně nové systémy bezpečnosti v autech

17:17 Autoklub ČR: Od července povinně nové systémy bezpečnosti v autech

Evropskou legislativou se zavádí nové požadavky na vybavení automobilů systémy bezpečnosti. Vozidla …