Sušené ovoce a instantní jídlo získaly novou konkurenci, poptávka po vymražených potravinách roste

12.05.2014 8:03

Jednoduchá příprava, nízká hmotnost vhodná pro převoz a dlouhá doba trvanlivosti. To jsou hlavní výhody dehydratovaných potravin. Mezi nejoblíbenější jídla s těmito vlastnostmi patří sušené či kandované ovoce a instantní jídla. Tyto pokrmy však v posledních měsících získávají silnou konkurenci. O přízeň českých zákazníků se totiž nově začalo ucházet vymražené, neboli lyofilizované, jídlo a ovoce, které je z hlediska chuti i jednoduché přípravy pro klasické sušené potraviny silným soupeřem. Podle posledních vědeckých studií je navíc zřejmé, že jsou potraviny zpracované lyofilizací daleko zdravější než glutamátem zvýrazňované a sírou konzervované pokrmy.

Sušené ovoce a instantní jídlo získaly novou konkurenci, poptávka po vymražených potravinách roste
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Při tradičním procesu sušení se potraviny umístí do horkého prostředí, kde se z nich postupem času odpaří voda. Sušením potraviny přicházejí o svůj původní tvar a vlhkost, mění se jejich struktura a chuťové vlastnosti. Většina sušeného ovoce dostupného v obchodech navíc prochází sířením a přidávají se do něj barviva a cukry tak, aby si plody uchovaly lákavý vzhled a prodloužila se jejich trvanlivost. Instantní sušená jídla, jako jsou například polévky či omáčky v prášku, pak obsahují glutamáty, které zvýrazňují chuť. Nadměrná konzumace těchto látek však může mít negativní dopady na lidské zdraví. Požití většího množství oxidu siřičitého může u citlivých osob způsobit vyrážky a otoky hrdla. Nadměrná konzumace glutamátu může vyústit v alergické reakce či bolesti hlavy a nevolnost.

Při lyofilizaci, tedy sušení potravin mrazem, není nutné používat žádné rizikové konzervanty ani zvýrazňovače chuti. Při tomto postupu je pokrm nejdříve prudce zmražen až na −80°C, v důsledku čehož vzniknou v potravině drobné krystalky ledu. Ty posléze zabrání narušení její struktury. Po procesu zmražení se potraviny umístí do sušárny, kde jsou vystaveny silnému podtlaku a dosušují se odpařováním (sublimací). Při sublimaci krystalky vody v potravinách přecházejí do plynného skupenství ve formě vodní páry. Pokrm si tak uchová původní texturu i chuť. Podle posledních výzkumů si navíc lyofilizované potraviny uchovávají více vitamínů a minerálů než při tradičním sušení horkým vzduchem.

Potraviny sušené mrazem získávají podle obchodníků v posledních měsících v Čechách stále větší oblibu. Zvýšený zájem registrují například prodejci sportovních potřeb a výživy. „Lyofilizací lze vyrobit kompletní a vyvážené hlavní jídlo, jako je například guláš s bramborami nebo boloňské těstoviny. Sáček takto připraveného jídla váží přibližně 90 gramů a po zalití horkou vodou získá hmotnost asi 500 gramů. Lze jej navíc připravit a konzumovat přímo z původního speciálního obalu, a proto jej oceňují hlavně horolezci na expedicích či turisté pohybující se v odlehlých oblastech,“ upřesňuje Robert Kubaczka, provozovatel e-shopu se sportovním vybavením Blackcomb.cz.

Poptávka roste i po mrazem sušeném ovoci, které proniká do jídelníčků běžných Čechů. Ti jej rádi konzumují zejména při snídaních či rychlých svačinách.

„Vymražené ovoce lze využít jako přísadu do müsli, kaší nebo jiných cukrovinek. Někteří lidé jej také rádi konzumují jako pochutinu místo chipsů. Při dodržení skladovacích podmínek bez přísunu vlhkosti a kyslíku totiž lyofilizované plody vydrží křupavé a chutné i více než rok a půl,“ dodává Martin Wallner ze společnosti Mixit.cz, která vyrábí lyofilizované ovoce a míchá jej do cereálií a kaší.

Podle odborníků na zdravou výživu může být lyofilizované ovoce zajímavou variantou pro ty, kteří hledají u jídla nejen skladnost a rychlou přípravu, ale i zachování základních nutričních hodnot a vyšší odolnost vůči mikroorganismům. „Vzhledem k absenci barviv a zvýrazňovačů chuti se jedná o vhodnější typ pokrmu než klasická instantní jídla. I u lyofilizovaných potravin je nicméně nutné prostudovat nutriční fakta a přítomnost alergenů, a zodpovědně pak zvážit jeho konzumaci,“ dodává MUDr. Kateřina Cajthamlová, lékařka zaměřující se na výživové poradenství. Studie Amerického institutu pro výzkum rakoviny sice ukazuje, že lyofilizace zachová v potravinách většinu antioxidantů a minerálů i část některých vitamínů. Například u vitamínu C ale dochází vzhledem k jeho křehkosti ke snížení jeho koncentrace ve vymražené potravině. „V případě častější konzumace vymraženého jídla je proto vždy nutné pamatovat na vyváženost jídelníčku a neopomínat doplňování vitamínů v podobě čerstvého ovoce,“ uzavírá Cajthamlová.

O Blackcomb.cz

Blackcomb působí na českém trhu již od roku 2001 a specializuje se na prodej sportovního oblečení a vybavení. Kromě snowboardového centra v Třinci provozuje společnost Blackcomb také největší skate a snowboard e-shop v České republice. V sortimentu obchodu čítajícím přes 32 000 položek naleznou zákazníci sportovní vybavení i volnočasové oblečení pro všechna roční období od světoznámých výrobců, jako jsou například Burton, Roxy, Quiksilver, Dakine, DC, Vans, Desigual, Nike, adidas a další. V kamenné prodejně poskytuje Blackcomb kompletní servis snowboardů i lyží, včetně poradenství při nákupu a řešení nadstandardních požadavků od profesionálních sportovců. Mezi hlavní priority e-shopu Blackcomb.cz patří okamžité informování zákazníka o stavu objednávky, rychlá doprava a kvalitní záruční servis.

O Mixit

Mixit.cz je internetový obchod nejen pro fanoušky zdravého stravování. Na stránce www.mixit.cz si každý zákazník může namixovat svou osobní směs cereálií, müsli, ovesných kaší a mixů sušeného ovoce a oříšků. Zákazníci mohou vybírat z více než sedmdesáti různých ingrediencí, jako jsou různé cereální základy, sušené ovoce, semena, oříšky, ale i čokoláda, gumoví medvídci nebo třeba lentilky či skořice. Součástí nabídky jsou i předpřipravené směsi vytvořené výživovými specialisty. Nabídka surovin obsahuje i potraviny vhodné pro celiaky nebo alergiky.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Tématem v Bruselu byl i boj proti obchodování s drogami a organizovanému zločinu

13:21 Ministerstvo spravedlnosti: Tématem v Bruselu byl i boj proti obchodování s drogami a organizovanému zločinu

V Bruselu v pondělí jednali ministři spravedlnosti. Nařízení o předávání trestního řízení, směrnice …