Svaz měst a obcí: Reforma financování regionálního školství se nebude odkládat

4. 4. 2018 13:47

S 11 miliardami navíc na realizaci reformy financování regionálního školství může Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy od 1. ledna 2019 počítat. Reforma financování, která zajistí spravedlivější rozdělení peněz do základních a středních škol i mateřských školek, se nebude o rok odkládat, jak předpokládalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Svaz měst a obcí: Reforma financování regionálního školství se nebude odkládat
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo
reklama

Ministr školství Robert Plaga dostal dne 27. března 2018 na vládě příslib navýšení peněz na spuštění reformy financování regionálního školství. Stalo se tak i na základě zásadního stanoviska Svazu měst a obcí ČR, který trval na spuštění reformy financování regionálního školství v plánovaném termínu od 1. ledna 2019. Ministrem školství požadovaný roční odklad z důvodu nedostatku financí by jen znejistil zavedení této dlouhodobě dohodnuté reformy a znevážila by se tak práce zejména učitelů, pracovníků ve školství a řady odborníků.

„Spuštěním reformy financování regionálního školství dojde k naplnění jednoho ze strategických cílů, a to zkvalitnit základní a střední vzdělávání a odstranit nevyvážené postavení jednotlivých škol a ohodnocení učitelů. Změna spočívá v tom, že namísto finančních prostředků na žáka bude od 1. ledna 2019 základní a střední školství financováno ze státního rozpočtu podle počtu výukových hodin. Ředitelé škol tak budou moci předvídat objem finančních prostředků při sestavování rozpočtů škol a nedojde k narušení přípravy nového školního roku," říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl. „Je to změna, po které dlouhodobě municipality jakožto zřizovatelé základních a mateřských škol volaly, kdy peníze jsou rozdělovány podle výkonu,“ dodává předseda Lukl.

Z částky 11 miliard Kč zhruba polovina půjde na vyrovnání rozdílů mezi kraji a další část by směřovala do dělení výukových hodin za účelem zvýšení kvality odborné a jazykové výuky. Stávající normativní systém „peníze na žáka“ dostatečně nepostihuje specifika jednotlivých regionů a mezi kraji jsou tak velké rozdíly ve výši státního financování pro stejné typy škol. V rámci reformy byl stanoven maximální rozsah pedagogické činnosti hrazené ze státního rozpočtu. Tím dojde k zohlednění regionálních rozdílů a spravedlivějšímu rozdělení finančních prostředků na regionální školství.

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více ZDE a na facebooku (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

22:11 Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

Přes 36 milionů korun během 4 let investoval Středočeský kraj do zvýšení konkurenceschopnosti 143 m…