Svaz pacientů ČR vítá dohodu místo stávky praktických lékařů

17.09.2016 15:37 | Zprávy

Svaz pacientů ČR vítá dohodu zástupců praktických lékařů místo vyhrožování stávkou. Přesto musíme jménem pacientů dát stanovisko, aby bylo srozumitelné, o co vlastně jde.

Svaz pacientů ČR vítá dohodu místo stávky praktických lékařů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Dosažený podmínečný smír je vlastně úspěchem ministerstva zdravotnictví. Ministr nabídl navýšení kapitací o 2%, což je méně, než by odpovídalo inflačnímu pohybu a rostoucímu výběru pojistného. Je to ale relativně dost, uvážíme-li, že praktičtí lékaři jsou dlouhodobě lépe odměňováni, než subalterní lékaři v nemocnicích. Nemají ovšem takové výhody, jaké umožňuje vadná legislativa stomatologům (velkým vyčleněním výkonů za hotové platby), nebo porušování zákona některým gynekologům (nezákonné vybírání „tzv. reg. poplatky“).

Průměrná měsíční platba za registrované pacienty je více než 200 000 Kč, což dobře stačí k pokrytí nákladů na sestru, ordinaci, auto (do ceny 400 tis.) a odměnu lékaře, a problémy mají jen ti, kteří mají málo pacientů, což může být problém při shlukování lékařů v centrech a když má lékař horší pověst a pacienti mu utečou.

Podle našich zambulance-148747__180kušeností velká většina praktických lékařů chápe realitu, ale jedná tak, jak jim to systém umožňuje a jak je navádějí jejich představitelé, kteří objektivní skutečností patrně nechtějí vidět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Počet nehod na železnici klesá

13:28 Správa železnic: Počet nehod na železnici klesá

Bezpečnost na železnici se zlepšuje, nehod na přejezdech bylo loni nejméně za pět let. Pokračování p…