Svaz průmyslu: Čínské firmy chystají další investice v ČR

19.01.2016 19:40

Čínské firmy chystají v České republice velké investice v klíčových oborech. Do Prahy zavítají významné politické návštěvy, které tyto investice podpoří. Pokračuje tím etapa dobrých vztahů a je překonána etapa špatných vztahů z minulosti, což škodilo oběma stranám. Nyní je situace mnohem příznivější k podnikání, na čínském trhu se etablovala například podnikatelská skupina jako je PPF, ale jsou zde firmy jako je LINET či LASVIT a řada dalších. Uvedl to viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Radek Špicar na dnešním diskusním semináři v Senátu Parlamentu ČR pod názvem Nová hedvábná stezka a Česká republika. Seminář se konal pod záštitou předsedy Senátu Milana Štěcha a velvyslankyně ČLR paní Ma Keging.

Svaz průmyslu: Čínské firmy chystají další investice v ČR
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR
reklama

Ve svém vystoupení Radek Špicar poukázal na to, že Svaz průmyslu a dopravy ČR se dříve dlouhodobě snažil dosáhnout narovnání chladných diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi ve prospěch byznysu. Tyto úspěšné snahy byly završeny cestou prezidenta ČR Miloše Zemana do Číny koncem roku 2014, jehož doprovázela podnikatelská mise SP ČR. O intenzitě vztahů napovídá i skutečnost, že každoročně zavítá na půdu SP ČR více jak šest čínských delegací, které mají zájem se setkávat s českými podnikateli.

V loňském roce například SP ČR uspořádal spolu s Čínskou komorou pro export import elektronických a strojírenských výrobků (CCCME) podnikatelské fórum, kterého se zúčastnilo přes sto podnikatelů z čínské i české strany. SP ČR s komorou spolupracuje dlouhodobě – obě organizace spolu podepsaly memorandum o spolupráci již v roce 2002. Aktuálně se SP ČR vyjadřuje ke snaze Číny získat status tržního hospodářství. Pokud ho obdrží, bude se jednat o zlomový okamžik v ekonomických, ale i v politických vztazích mezi Čínou a Evropskou unií. SP ČR prostřednictvím členství v Konfederaci evropského podnikání BUSINESSEUROPE důrazně žádá, aby se pokračovalo v jednáních, současně požaduje vyhodnocení rizik spojených s udělením tohoto statusu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo průmyslu a obchodu: SPOJUJEME ČESKO. Zvládnout pandemii koronaviru pomáhají inovace a moderní informační a komunikační technologie

22:45 Ministerstvo průmyslu a obchodu: SPOJUJEME ČESKO. Zvládnout pandemii koronaviru pomáhají inovace a moderní informační a komunikační technologie

Aby se zabránilo šíření pandemie koronaviru, vyhlásila vláda v České republice nouzový stav a přijal…