Světový den ledvin pomůže i na jihu Čech odhalit nemocné

10.03.2014 8:32

Už devátý ročník informační kampaně v rámci Světového dne ledvin (tzv. nefrologického dne) se uskuteční ve čtvrtek 13. března. Upozorňuje veřejnost na význam preventivních prohlídek. Připojí se i mnohé jihočeské nemocnice, které připravují ve svých nefrologických ambulancích bezplatné preventivní kontroly.

Světový den ledvin pomůže i na jihu Čech odhalit nemocné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Tradičně reagují na Světový den ledvin v Nemocnici Strakonice, a. s. Na čtvrtek 13. března chystají odběrový den na nefrologické ambulanci. Od 7.30 do 11.30 zde zájemcům změří tlak, odeberou moč a případně i krev k potřebnému vyšetření. Návštěvníci nemocnice jsou o akci informováni na vyvěšených plakátech a letácích.

Den otevřených dveří chystají i v nefrologické ambulanci hemodializačního střediska (HDS) Nemocnice Prachatice, a. s. Bezplatné vyšetření, které může odhalit případné onemocnění ledvin, zde proběhne od 8 do 12 hodin. „Skládá se z měření krevního tlaku a vyšetření moči, případně krve. Zájemci mohou rovněž konzultovat své problémy s lékařem,“ vysvětluje vedoucí lékařka HDS Nemocnice Prachatice, a. s., MUDr. Eva Pauchová a doporučuje zájemcům přinést s sebou vzorek ranní moči.

„Budeme podávat informace, eventuálně provedeme základní vyšetření z moči osobám, které vyšetřujeme v nefrologické ambulanci interního oddělení,“ uvádí primářka Interního oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Marie Pešková. Zde předají návštěvníkům výsledky vyšetření, při patologických změnách si je pozvou k další kontrole.

Ke Světovému dni ledvin se aktivně připojí například i v Nemocnici Písek, a. s. Hemodialyzační oddělení zde pořádá od 7.30 do 13.00 ve dvou ambulancích preventivní akci spojenou s prohlídkou budovy tohoto střediska. Pro zájemce je připraveno základní screeningové vyšetření moči a sedimentu, hladiny glykémie, cholesterolu a kreatininu. Je vhodné přijít nalačno a se vzorkem ranní moči v čisté skleničce.

Tématem letošního Světového dne ledvin je prevence chronických onemocnění ledvin ve stáří a charakterizuje jej slogan „Vaše ledviny jsou staré jako Vy.“ Chronická onemocnění ledvin postihují deset procent populace a v raném stadiu často nemívají žádné příznaky a nezpůsobují obtíže. Odborníci doporučují vyšetření ledvin zejména těm pacientům, kteří mají jeden nebo více vysoce rizikových faktorů jako jsou cukrovka, hypertenze, obezita či výskyt ledvinných chorob u rodičů a příbuzných. Právě včasná diagnóza umožňuje snížit riziko vývoje selhání ledvin a předejít komplikacím.

Akciové společnosti Nemocnice České Budějovice, Nemocnice Český Krumlov, Nemocnice Dačice, Nemocnice Jindřichův Hradec, Nemocnice Písek, Nemocnice Prachatice, Nemocnice Strakonice a Nemocnice Tábor mají vlastní právní subjektivitu a zabezpečují poskytování zdravotnických služeb v jihočeském regionu. Jejich jediným akcionářem je Jihočeský kraj. Tato síť jihočeských nemocnic zajišťuje základní, specializovanou a i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech. Nemocnice poskytují ambulantní i lůžkové zdravotní, diagnostické a léčebně preventivní služby v souladu se stanovenými předpisy a smlouvami s pojišťovnami.

V posledních šesti letech tyto nemocnice investovaly do svého rozvoje celkem více než 3,4 miliardy korun.

Ročně je v nemocnicích založených Jihočeským krajem hospitalizováno více než 130 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 62 tisíc operačních zákroků a 2,03 milionu ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 6270 dětí. Nemocnice mají celkem 6074 zaměstnanců a jsou tedy největším zaměstnavatelem v Jihočeském kraji.

Jihočeské nemocnice poskytují zdravotnické služby pro 640 tisíc obyvatel Jihočeského kraje a další tisíce občanů v sousedních regionech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Spotřeba domácností i jejich investice rostly

12:39 Český statistický úřad: Spotřeba domácností i jejich investice rostly

Uvolnění opatření proti šíření onemocnění Covid-19 ve 2. čtvrtletí 2021 napomohlo silnému oživení sp…