Svoz elektroodpadu z domova si objednalo již 781 domácností

07.11.2013 8:00

Službu bezplatného svozu elektroodpadu z domácností nazvanou Buď líný si objednalo celkem 781 zákazníků. Za dva roky fungování tak projekt zbavil české domácnosti již 157 tun vyřazených elektrospotřebičů. Nejčastěji službu využívají obyvatelé hlavního města Prahy, odkud pochází téměř 43 % svezeného elektroodpadu. Odvoz nepotřebných spotřebičů si Češi objednávají nejvíce v říjnu.

Svoz elektroodpadu z domova si objednalo  již 781 domácností
Foto: tan
Popisek: Elektroodpad na skládce

Služba Buď líný, která v listopadu slaví druhé narozeniny, je určena široké veřejnosti po celé České republice. Nejčastěji ji využívají lidé v Praze a ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Druhým nejaktivnějším městem je přitom překvapivě jihočeský Tábor, odkud bylo jen za poslední rok svezeno 4,2 tuny nepotřebných spotřebičů. Nejméně objednávek naopak přichází z kraje Vysočina. Na celkovém objemu svezeného elektroodpadu se tento kraj podílí jen 0,3 %. Nejvíce objednávek provádí lidé v měsících říjen, září a duben.

„Nejčastěji si lidé objednávají odvoz v tradiční době podzimního a jarního úklidu. O svoz elektroodpadu je v tuto dobu zájem nejen v domácnostech, ale i ve firmách, školách a dalších institucích. Oblíbené je ale i období velkých letních prázdnin, kdy se lidé kromě odpočinku či péče o děti věnují rovněž úklidu domácnosti,“ uvedl Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém, která projekt Buď líný realizuje. „Nejvíce se lidé touto cestou zbavují chladniček a mrazáků, ale také dalších velkých domácích spotřebičů, jako jsou sporáky, pračky, myčky a televizory. Nemusí tak s nimi vážit cestu do sběrného dvora,“ doplnil Kubernát.

Službu Buď líný si mohou lidé objednat, pokud mají doma alespoň 25 kilogramů elektroodpadu. Staré elektro včetně baterií, zářivek či DVD stačí zabalit do vhodné krabice a udělat telefonickou či on-line objednávku. U objednávek svozu nad 150 kilogramů již není třeba spotřebiče speciálně balit. Statistiky projektu přitom ukazují, že lidé si obvykle nechávají odvést větší množství elektropřístrojů. Průměrná hodnota jedné objednávky je 211 kilogramů. Největší objednávka svozu v historii projektu přitom činila dokonce 9 635 kilogramů.

Možnost odvozu vyřazených elektrospotřebičů nabízí systém REMA také ve spolupráci s městy a obcemi. „Městům a obcím v rámci projektu Buď líný nabízíme doplnění portfolia jejich služeb v oblasti odpadového hospodářství. Spolupráce v rámci projektu pro ně přitom znamená výraznou úsporu nákladů,“ sdělil Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém. „Služba je přitom ve spolupráci s městem či obcí velmi individuální. Přizpůsobujeme ji totiž vždy místním provozním podmínkám a zavedeným postupům,“ doplnil Kubernát.  

Podíl krajů na množství svezeného elektroodpadu v rámci služby Buď líný:

Krajv                             Podíl

Praha                          42,9 %
Jihočeský                      9,0 %
Jihomoravský              11,8 %
Karlovarský                   1,3 %
Královéhradecký           3,5 %
Liberecký                      1,4 %
Moravskoslezský          2,2 %
Olomoucký                   1,6 %
Pardubický                   1,3 %
Plzeňský                       1,3 %
Středočeský               14,2 %
Ústecký                        5,6 %
Vysočina                      0,3 %
Zlínský                         3,5 %

Zdroj: REMA Systém

3 nejaktivnější města v roce 2013:

Město                         Množství elektroodpadu
Praha                                    22, 5 tun
Tábor                                      4,2 tuny
Brno                                        3,3 tuny

Zdroj: REMA Systém

O projektu Buď líný

Služba společnosti REMA Systém Buď líný realizuje svoz nepotřebných elektrospotřebičů z domácností. Služba je zdarma, funguje v rámci celé ČR a je určena pro širokou veřejnost. Svoz se týká veškerých elektrospotřebičů, tedy například elektrických sekaček, pil, praček, televizí, monitorů, počítačů, fénů, rychlovarných konvic, ale i baterií, zářivek, tonerů, CD a DVD. Odvoz vyřazených elektrospotřebičů lze jednoduše objednat telefonicky na čísle 840 550 650, nebo na internetu na stránkách www.budliny.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

22:11 Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

V pátek 26. listopadu proběhlo ve Strakově akademii pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a ino…