Turistický spolek Lipenska: Balonové létání ukončí letní turistickou sezónu

18.09.2018 17:45

Prohlédnout si krásy Lipenska z pohodlí koše horkovzdušného balónu mohou všichni ti, kteří se rozhodnou využít nabídky Turistického spolku Lipenska. Ten chystá na sváteční pátek 28. září první ročník zážitkové atrakce, při které se zájemci po zaplacení lístku proletí v balonu nad touto jedinečnou krajinou. Organizátoři očekávají, že k nebi vzlétne zhruba 20 balonů.

Turistický spolek Lipenska: Balonové létání ukončí letní turistickou sezónu
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo
reklama
Kromě zprostředkování neopakovatelných zážitků pro milovníky jihočeského moře je cílem zářijového balonového létání prodloužení letní sezóny a její originální zakončení.

„Nad Lipnem občas vidíme vyhlídkové lety, ale z letadla je to zážitek jen na chvilku. Romantický let horkovzdušným balónem, to je úplně něco jiného. Proto ho chceme každému zájemci zprostředkovat. Každý se 28.září může na chvíli stát dobrodružným vzduchoplavcem a z balonového koše si užít Lipna jak ho dosud nikdy nezažil,“ popisuje chystanou akci Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska a hlavní organizátor akce.

Akce se koná již po druhé, nultého ročníku se loni zúčastnila zhruba stovka pasažérů, z různých koutů republiky, ale i z Rakouska. Kdyby počasí přálo, mohl to být i trojnásobek. Z původně třech dnů se kvůli počasí létalo jen jeden. Stejné problémy mohou nastat i letos, při nepřízni počasí se termín letu posune na sobotu ráno (29.9. 2018, pozn.red.). Kdyby ani tehdy počasí nepřálo, pasažéři se zakoupenou letenkou nemusí truchlit, protože letenka bude platit ještě dva roky po té a pasažér si po domluvě s balonáři může termín i místo startu vybrat sám, se startem nejen na Lipensku, ale na většině území ČR.

Lipensko je ze vzduchu sice velice atraktivní, ale pro balonové létání ne úplně optimální. „Směr větru se tu často točí, ale ani bezvětří není bez problému. Velká voda Lipna může být právě za bezvětří pro přistání balónu nepříjemnou pastí. Kromě toho je nedaleko vojenský prostor Boletice a Národní park Šumava, nad kterými se létá ve zvláštním režimu, a konečně jsou nedaleko hranice s Rakouskem,“ vyjmenoval specifika oblasti Pavel Božoň z firmy Lety balonem, s.r.o., který je spoluorganizátorem a také praktickým ověřovatelem možností létat na Lipensku. A loni se mu povedlo nad Lipensko „pověsit“ hned dvacítku balonů najednou.

„V průběhu léta jsou prakticky všechna lůžka na Lipensku obsazená, jakmile ale skončí prázdniny, návštěvnost rychle klesá. Lidé jsou zde na cestovním ruchu závislí a sezóna je příliš krátká, proto všichni v regionu hledáme cesty, jak sezónu prodloužit a přitom návštěvníkům nabídnout něco co je zaujme a potěší. Letos nám nahrává, že v době konání akce na sv. Václava je prodloužený víkend,“ vysvětlila jeden z důvodů organizace Balonového létání na Lipensku Irena Pekárková, starostka obce Černá v Pošumaví.

Letenky pro Balonové létání nad Lipnem, v termínu 28. – 30.9. září je možné si objednat na všech regionálních informačních střediscích, na všech obcích a všech ubytovatelů v regionu Lipenska od Stožce po Rožmberk. Hlavní let je naplánovaný na 28. září Cena je jednotná. Jedna letenka pro jednu osobu stojí 3500,- Kč. Nesmí letět děti mladší 8 let, nebo menší než 140 cm, stejně tak nesmí letět těhotné ženy. V případě, že nebude v daném termínu pro létání vhodné počasí, letenka platí ještě další dva roky a klient si může vybrat místo startu sám, podle odletových míst balonáře. Pro letenku a více informací si můžete napsat na: E:mail: jiri.manek@tslipenska.cz, nebo kdykoli zavolat na mobil: +420 731 530 475, případně se rovnou obrátit na balonáře +420 777 292 250, ale pozor, pro zlevněnou cenu za letenku je třeba uvést heslo „Turistický spolek Lipenska“

Jedním z těch, kteří si loni přijeli zalétat balónem, byl Stanislav Hadrava z Dolan u Čkyně na Prachaticku s rodinou. „Celý život jsem to chtěl vyzkoušet. Díky nabídce Turistického spolku Lipenska se mi sen splnil a opravdu to stálo za to,“ uvedl Hadrava.
Lipensko je charakteristické fascinující přírodou s klikatící se řekou Vltavou a 42 kilometrů dlouhým Lipnem. Široké údolí s rozlitou vodní hladinou je z jedné strany ohraničeno lesnatými hraničními hřebeny s horami Plechý (1378m), Smrčina (1332m) a Vítkův kámen (1035m) a z druhé strany přírodou vojenského výcvikového prostoru Boletice. Do této úžasné krajiny je od Stožce až po Rožmberk citlivě zasazeno celkem 11 obcí. Lákavá je tak nádherná symbióza života lidí uprostřed krásné přírody z ptačí perspektivy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa: Inspektoři z odhalili nelegální prodejce potravin na sociálních sítích

22:57 Státní veterinární správa: Inspektoři z odhalili nelegální prodejce potravin na sociálních sítích

Úřední veterinární lékaři Státní veterinární správy (SVS) z Libereckého kraje odhalili dva nelegální…