ÚOHS: Soudy se zaměřují především na procesní stránku kartelových řízení, spravedlnost pláče

03.02.2019 9:54

Nejvyšší správní soud v tomto týdnu zamítl kasační stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v tzv. menším stavebním kartelu, jehož účastníkům Úřad v roce 2016 uložil za protisoutěžní jednání pokuty převyšující 300 milionů korun.

ÚOHS: Soudy se zaměřují především na procesní stránku kartelových řízení, spravedlnost pláče
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Soud nepřijal logickou argumentaci Úřadu, že kartely ve veřejných zakázkách jsou ze své podstaty vzájemně propojené a označil důkazy získané při místních šetřeních za nezákonné. Úřad přitom při těchto inspekcích postupoval zcela v souladu s tehdejší praxí, kterou soudy v mnoha jiných případech akceptovaly. U tohoto stavebního kartelu však soud tvrdí, že Úřad měl užít postupy a standardy, které v té době nebyly známy ani užívány. Přestože soudy se shodují s Úřadem v tom, že kartelové dohody nemají zůstat nepotrestány, v praxi se zaměřují především na procesní otázky a k posuzování, zda se kartel stal či nestal, se vůbec nedostanou.

Celkově jde o ojedinělý případ, kdy místní šetření Úřadu před soudem neobstálo. V řadě dalších kauz ÚOHS postup při inspekcích obhájil. Nejlepším příkladem je kauza pekárenského kartelu, v níž postup Úřadu před nedávnem definitivně posvětil i Ústavní soud.

Úřad nyní podrobí rozsudek podrobné analýze a rozhodne, jak bude ve věci dále postupovat. Pokud bude šance, že uvedenou sérii možných kartelových dohod bude možno odstíhat i bez důkazů, které soud nyní diskvalifikoval, udělá vše, aby případné nezákonné jednání nezůstalo bez trestu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vrátila klientům za doplatky na léky téměř 60 milionů

20:27 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vrátila klientům za doplatky na léky téměř 60 milionů

Za první tři čtvrtletí letošního roku vrátila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV ČR) př…