ÚOHS: Soutěžitel BABY DIREKT diktoval prodejní ceny, pokuta 40 milonů korun

06.11.2019 21:01

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil společnosti BABY DIREKT s.r.o. za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže i unijních soutěžních pravidel pokutu ve výši 40 793 000 Kč. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.

ÚOHS: Soutěžitel BABY DIREKT diktoval prodejní ceny, pokuta 40 milonů korun
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS
reklama

Soutěžitel BABY DIREKT uzavíral v letech 2011-2018 zejména prostřednictvím ústní či e-mailové komunikace s odběrateli jím dodávaného dětského zboží dohody o navýšení cen pro prodej konečným spotřebitelům na úroveň jím stanovených minimálních maloobchodních cen. Odběratelé účastníka řízení na tyto dohody v uvedeném období přistupovali. Za nedodržení prodeje dotčeného zboží alespoň za stanovené ceny hrozila společnost BABY DIREKT svým odběratelům sankcemi či odběratele dokonce formou nedodání zboží skutečně postihovala.

Uzavíráním a plněním zakázaných dohod o přímém určení cen pro další prodej došlo k narušení hospodářské soutěže na relevantních trzích prodeje kočárků, autosedaček, dětského nábytku a vozítek na území České republiky a ke skutečnému ovlivnění obchodu mezi členskými státy Evropské unie. Úřad svým rozhodnutím plnění výše uvedených dohod zakázal a uložil soutěžiteli BABY DIREKT, aby o neplatnosti těchto dohod informoval všechny své odběratele.

Při ukládání pokuty Úřad zohlednil především dlouhodobost porušování zákona a také skutečnost, že již v roce 2014 soutěžitele BABY DIREKT upozorňoval na možný protisoutěžní charakter jeho jednání, avšak účastník řízení ve svém nezákonném postupu pokračoval. Výše pokuty by po zohlednění všech polehčujících i přitěžujících okolností dosáhla více než 150 milionů korun. Protože je však Úřad při ukládání pokut omezen maximální hranicí 10 % z obratu soutěžitele, činí výsledná pokuta 40 793 000 korun. Jedná se tak o jednu z nejvyšších pokut uloženou za zakázané vertikální cenové dohody.

Dohody o určení cen pro další prodej představují závažné formy protisoutěžního jednání. Jedná se zpravidla o situace, kdy dodavatel stanovuje cenu, za niž má odběratel nejméně prodávat jeho zboží koncovým spotřebitelům. Prodejci pak nemohou prodávat levněji, tedy jít s cenou pod hranici, kterou stanovil dodavatel, a dochází mezi nimi k eliminaci soutěže. Vše je na úkor konečného zákazníka, který nemůže zboží dostat za výhodnější cenu. Zakázané je určování minimální prodejní ceny, ale problematické mohou být také ceny doporučené, pokud si jejich dodržování dodavatel vynucuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SŽDC: Letohrad bude kvůli pokračující přestavbě dva měsíce bez vlaků

22:30 SŽDC: Letohrad bude kvůli pokračující přestavbě dva měsíce bez vlaků

Zejména kvůli výměně trolejového vedení v celé stanici a opravě kolejiště na obou jejích koncích bud…