ÚOOÚ: V Lužické nemocnici došlo ke ztrátě části zdravotnické dokumentace

29.07.2013 16:12

Kontrola Úřadu provedená v Lužické nemocnici a poliklinice v Rumburku na základě podnětu pacientky prokázala, že došlo ke ztrátě části její zdravotnické dokumentace v listinné podobě a zachována byla jen část zdravotnické dokumentace v podobě elektronické.

ÚOOÚ: V Lužické nemocnici došlo ke ztrátě části zdravotnické dokumentace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

Úřad v této souvislosti upozorňuje na riziko, že poskytnutou zdravotní péči nelze v takovém případě zpětně vyhodnotit a posoudit, k čemuž v průběhu šetření Policie České republiky dospěl také přizvaný odborný znalec.  Z tohoto důvodu se Úřad v budoucnu zaměří na otázku vedení a zabezpečení zdravotnické dokumentace v zařízeních poskytujících zdravotní péči.

Úřad však nemůže nechat bez povšimnutí jednání České lékařské komory, která na základě podnětu téže pacientky nejenže včas neoznámila ztrátu části zdravotnické dokumentace příslušnému orgánu, tedy Úřadu, ale svou liknavostí způsobila i promlčení správního deliktu v této věci, tedy zamezení potrestání Lužické nemocnice a polikliniky jako správce osobních údajů, který porušil své povinnosti.

Úřad zároveň provedl kontrolu současného stavu elektronického informačního systému Lužické nemocnice a polikliniky, z níž vyplynulo, že systém není zabezpečen tak, aby nemohlo dojít k neoprávněnému  přístupu k údajům vedeným v elektronické podobě zdravotnické dokumentace. V souvislosti s tímto zjištěním Úřad připravuje správní řízení, které stanoví postih v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. O výsledku bude Úřad informovat.

Podrobná zpráva o provedené kontrole  Lužické nemocnice a pokliniky je k dispozici na www.uoou.cz/Dozorová činnost/Kontrolní činnost inspektorů.

PhDr. Hana Štěpánková
tisková mluvčí,
ředitelka tiskového odboru
Úřad pro ochranu osobních údajů

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

22:02 Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

Dráha je darem výcvikové mise EU (EUTM), který zorganizovala a zaplatila Česká republika, konkrétně …