ÚOOÚ: Vraťme lidem přehled o jejich osobních údajích, vyzvala eurokomisařka Jourová

9. 4. 2018 19:54

Odbornou konferenci „Data jako příležitost pro ekonomiku“ hostil v pátek pražský hotel President. Hlavním řečníkem akce, jejímž ústředním tématem byl kybernetický svět digitální ekonomiky se všemi jeho riziky pro ochranu osobních údajů, byla evropská komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová. Mezi ostatními odborníky na konferenci vystoupil i Josef Prokeš, ředitel sekce správní ÚOOÚ.

ÚOOÚ: Vraťme lidem přehled o jejich osobních údajích, vyzvala eurokomisařka Jourová
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ
reklama

Prokeš přítomné krátce seznámil s činností Úřadu a zdůraznil jeho roli dozorové instituce, která chce především pomáhat jednotlivcům: „Nechceme být mašinou na trestání. Náš Úřad je institucí, která vznikla hlavně proto, aby pomáhala chránit jedno ze základních lidských práv – právo na soukromí,“ řekl.

O potřebě vrátit osobní údaje do rukou konkrétního člověka a připomenout mu tak jeho základní právo na soukromí, hovořila ve své závěrečné řeči také eurokomisařka Věra Jourová: „V dnešní době jsme svědky mnohdy skoro až bezskrupulózního sběru osobních dat lidí, která se stala vlastně jen jakousi obchodovatelnou komoditou a ze kterých se postupně vytratila individualita každého člověka. Ten už tak ztrácí nad svými údaji kontrolu,“ prohlásila. Znovu také vyzvala českou vládu k větší aktivitě při přípravě adaptačního zákona: „GDPR je psáno hodně obecně a jako takové dává mnoho možností pro specifikaci na národní bázi. To, že dnes ještě tento zákon není hotov, považuji za velkou chybu.“

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů vejde v účinnost už za 46 dní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Motorkářská sezona začíná, trénink dělá mistra

15:30 Policie ČR: Motorkářská sezona začíná, trénink dělá mistra

Také policejní motorkáři se na sezonu připravují. Říká se, že trénink dělá mistra, a na motorce to p…