Mezi čechy oblíbené levné potraviny jsou terčem nedůvěry a podezření kvůli skandálům týkajících se jejich kvality. Bezpečnost polských potravin na českém trhu zatěžuje vztahy mezi oběma zeměmi. Česko má za sebou skandál s technickou solí či přítomností jedu na potkany v sušenkách. Podle ředitel Bartosze Ratowskiho z polské United Registrar of Systems (URS Poland), která je součástí nadnárodní společnosti ROS Group, zabývající se certifikací mezinárodních podnikových standardů rovněž s oficiálním zastoupením v Česku, je úroveň polských standardů tak vysoká, že si výrobci nemohou dovolit takto požadovaně levné produkty vyrábět a ústí to ke skloňovaným kauzám. Připomíná, že problém je u 0,05 % dovážených potravin. Pro obě země platí, že není nastavena dostatečná úroveň kontroly ze strany státních orgánů, a především pak sankce a postihy viníků. Odstrašující efekt neplatí. Kontrolní orgány musí pracovat rychleji a efektivněji.
Vztah mezi Českem a Polskem kvůli bezpečnosti potravin nedávno vyhrotila česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce, jež označila některé z polských výrobků jako nevyhovující. To se znelíbilo polským politikům, kteří vnímají tuto snahu jako krok k vytlačení produktů jejich země z našeho trhu. Ačkoli po dohodě budou inspekční orgány obou zemí používat podobné postupy, podle obchodního ředitele ROS Group Bartosze Ratowskiho je potřeba se na bezpečnost potravin podívat ze širšího hlediska. „Od firem, které auditujeme v Polsku, slyšíme, že český klient bohužel sahá převážně po těch nejlevnějších produktech. Tamější společnosti musely leckdy požadavky české strany odmítnout, protože nebyly schopny vyrábět za tak nízkou cenu. Často je úroveň jejich standardů tak vysoká, že si ani nemohou dovolit takto extrémně levné produkty vyrábět,“ přibližuje situaci Bartosz Ratowski, který zastupuje polskou certifikační pobočku URS, jež působí u nás pod hlavičkou URS Czech na http://www.urs-certifikace.cz/.
Trnem nedostatečná kontrola
Jak v Česku, tak i Polsku není nastavena dostatečná úroveň kontroly ze strany státních inspekčních orgánů, a především pak sankce a postihy viníků. V Česku jsou velmi nízké pokuty a výrobce neodstrašují. „V Polsku jsou pokuty nastaveny mnohem přísněji, avšak je tam mnohem větší počet firem, které by měly státní orgány zkontrolovat, což nestíhají. Samy dobré a renomované polské firmy stojí o to, aby byl počet státních kontrol v Polsku větší a obor tak měl i díky tomu lepší pověst,“ vysvětluje Bartosz Ratowski, obchodní ředitel ROS Group.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva