ÚSTR: Nová výstava na Zámku Žďár nad Sázavou mapuje pronásledování římskokatolické církve v Československu

28. 1. 2016 8:09

Zámek Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Archivem Kanceláře prezidenta republiky představí svým návštěvníkům novou výstavu pod názvem „Diktatura versus naděje“, která mapuje pronásledování římskokatolické církve v Československu 1948–1989. Výstava bude přístupna veřejnosti od 1. února do 15. března 2016 v prostorách Muzea nové generace.

ÚSTR: Nová výstava na Zámku Žďár nad Sázavou mapuje pronásledování římskokatolické církve v Československu
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR
reklama

Základním záměrem výstavy je jednak zmapování šíře perzekuce církve totalitním režimem v Československu, ale i konkrétních metod, užívaných k likvidaci církevního, respektive duchovního života společnosti, jednak způsoby, jak církev těmto tlakům čelila.

Výstava je součástí dlouhodobého výstavního projektu, jehož první část, zachycující 50. léta 20. století, byla veřejnosti představena na podzim roku 2009 v pražském Strahovském klášteře a poté putovala po českých a moravských diecézích. V letech 2011–2012 rozšířil autorský tým její časový záběr o léta šedesátá až osmdesátá a profiloval ji také jako podnět k zamyšlení nad úlohou duchovních tradic v životě národa. Takto byla poprvé představena v listopadu roku 2012 na Papežské univerzitě Svatého Kříže v Římě.

Výstava „Diktatura versus naděje“ byla v průběhu dalších let představena na Velehradě, v Praze, Jihlavě, na univerzitě v Olomouci, Boskovicích, v klášterech Teplá a Zásmuky, v Galerii biskupství v Hradci Králové, Památníku Vojna a v prostorách Technické univerzity v Liberci.

K výstavě je vypracován výukový materiál, který je volně ke stažení zde.

Aktivity realizované pomocí cvičení v pracovních listech vedou žáky k porozumění klíčovým momentům z dějin české katolické církve zvláště ve 40. a 50. letech 20. století. Žáci se také blíže seznámí s osudy čtyř předních církevních osobností (Josef Beran, Jan Anastáz Opasek, Miloslav Vlk a Dominik Duka). Důraz je kladen na interpretaci textu a obrazových materiálů, spolupráci ve skupině.

„Jsme rádi, že můžeme návštěvníkům zámku představit další ze série úspěšných a poučných výstav, které mapují významné aspekty české historie. Po loňské výstavě Ve znamení tří deklarací tak můžeme návštěvníkům zámku přiblížit další téma – perzekuci církve totalitním režimem v Československu. Je důležité pochopit svou minulost, abychom mohli úspěšně vytvářet svou budoucnost,“ uvedl Constantin Kinský.

Více informací naleznete na http://www.ustrcr.cz/cs/diktatura-vs-nadeje

O Zámku Žďár nad Sázavou

Historické centrum města Žďáru nad Sázavou se nachází v areálu bývalého areálu cisterciáckého kláštera ze 13. století, dnešního zámku v majetku rodiny Kinských. Rozsáhlý areál zahrnuje komplex konventních a hospodářských cisterciáckých budov, nachází se zde kostel Nanebevzetí P. Marie, nejstarší základní škola na Žďársku a základna místního hasičského sboru. Zámek v současnosti spojuje historii se současným uměním. Vedle pravidelných výstav a koncertů pro širokou veřejnost nabízí také umělcům rezidenční tvůrčí pobyty, které pravidelně vrcholí mezinárodním festivalem současného pohybového umění KoresponDance. http://www.zamekzdar.cz/

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal pozemek v hodnotě 18 milionů, pocházející z trestné činnosti

22:48 ÚZSVM získal pozemek v hodnotě 18 milionů, pocházející z trestné činnosti

Středočeské pracoviště ÚZSVM získalo na základě rozsudku Městského soudu v Praze pozemek v okrese Pr…