ÚSTR prezentuje knihu Pavla Tigrida Volá Londýn

04.02.2018 21:37

Ústav pro studium totalitních režimů u příležitosti stého výročí narození Pavla Tigrida vydává publikaci ze zákulisí československého vysílání z Londýna.

ÚSTR prezentuje knihu Pavla Tigrida Volá Londýn
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR
reklama

Pavel Tigrid (1917–2003) byl mimořádnou osobností českých, československý i evropských dějin dvacátého století. Vyrůstal v demokratické Československé republice, odkud unikl v březnu 1939 před smrtelným nebezpečím nacismu do londýnského exilu. V Londýně rozvinul své schopnosti novináře, spisovatele, dramatika, redaktora, ale i rozhlasového hlasatele. Po boku britských přátel se naučil tajům rozhlasové práce v propracované organizaci BBC. Všechny své zkušenosti bohatě využil nejprve jako neohrožený novinář v poválečném Československu, v době nového dlouhého exilu se pak stal tvůrcem programového schématu rozhlasové stanice Svobodná Evropa vysílající z Mnichova svobodný program pro občany komunistického Československa. V polovině padesátých let založil časopis Svědectví, jednu z nejdůležitějších kulturních institucí československého exilu s přesahem k domovu. Mnoho potřebného pro tuto významnou práci se naučil právě za války v Londýně.

Tigrid se vracel ke své minulosti s vrozenou střídmostí. Těsně po válce napsal dnes už pozapomenutý reportážní text Volá Londýn. V něm zachytil prožitek válečného Londýna, BBC i československého exilu. Text je doplněn ukázkami Tigridových dosud nepublikovaných relací pro válečné vysílání BBC a studií věnovanou kontextu Tigridova života ve válečném exilu i osudům Tigridových přátel a souputníků, které rozptýlily složité a tragické události poválečných československých dějin.

Knihu uvedou a o Tigridově práci i životě budou hovořit editor Prokop Tomek (Vojenský historický ústav Praha), Petr Orság(vedoucí katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Univerzity Palackého v Olomouci), Jiří Plachý (Vojenský historický ústav Praha) a novinář Petr Brod.

Termín: Od 14. 02. 2018, 19:00 do 14. 02. 2018, 20:00

Místo konání: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal šest zákonů

20:32 Hrad: Prezident republiky podepsal šest zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 30. října 2020 těchto šest zákonů: