ÚZSVM pravomocně uhájil státu čtvrt miliardy v restitučním sporu

14.06.2016 18:05

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zvítězil ve sporu o zaplacení peněžního plnění ve výši necelých 266,3 milionu korun za státem odňaté v katastrálním území Kunčice nad Ostravicí. Ve sporu vedeném u Obvodního soudu pro Prahu 3 vystupoval právní zástupce ÚZSVM jménem Státního pozemkového úřadu (SPÚ).

ÚZSVM pravomocně uhájil státu čtvrt miliardy v restitučním sporu
Foto: uzvsm.cz
Popisek: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - logo

„Díky kvalitní práci právních zástupců ÚZSVM nemusí Česká republika platit více než čtvrt miliardy korun,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Žalobce se domáhal vyplacení takto vysoké částky i přesto, že mu Pozemkový fond ČR (právní předchůdce Státního pozemkového úřadu) poskytl dle příslušných ustanovení zákona o půdě v letech 1994 – 1996 za odňaté pozemky o výměře 243,5 ha jiné zemědělské pozemky o celkové výměře 282,4 ha a to na základě několika dohod o vydání náhradních pozemků.

SPÚ považoval restituční nárok za vypořádaný, žalobce však požadoval zaplacení 266,3 milionu korun s odůvodněním, že odňaté pozemky byly určeny k zastavění provozními a výrobními zařízeními národního podniku Vítkovické železárny a náhrada měla být o požadovanou částku zvýšena.

Po provedeném řízení soud žalobu zamítl, odvolací soud rozsudek soudu I. stupně potvrdil. Nejvyšší soud ČR dovolání žalobce rovněž zamítl s tím, že restituční nároky mají v zásadě soukromoprávní charakter. Pokud žalobce uzavřel se žalovanou soubor dohod o vydání náhradních pozemků, jejichž cílem bylo úplné vypořádání veškerých restitučních nároků žalobce a pokud Pozemkový fond podle těchto dohod jednal, není podle názoru soudu na újmu platnosti těchto dohod, že v nich byla práva žalobce  na plnění sjednána v rozsahu menším, než by potenciálně vyplýval přímo ze zákona o půdě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky: Olšina má nové lákadlo. Adventure golf

7:34 Vojenské lesy a statky: Olšina má nové lákadlo. Adventure golf

V bezprostřední blízkosti nové naučné stezky Olšina u stejnojmenného rybníku na Šumavě vyrostl v rek…