ÚZSVM uspěl v kauze o 1,5 milionu

30.11.2020 9:30

Jednalo se o soudní řízení, ve kterém se žalobce domáhal po státu omluvy a zaplacení částky 1 500 000 Kč jako náhrady újmy, která mu měla být způsobena vězeňskou službou a lékaři Vazební věznice Praha Pankrác.

ÚZSVM uspěl v kauze o 1,5 milionu
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

Újma mu měla vzniknout tím, že ačkoliv muž nesouhlasil, byla mu poskytnuta krevní transfúze kvůli život ohrožujícímu zdravotnímu stavu. Jeho stav byl následkem protestní hladovky. Důvodem odmítání krevní transfúze však nebyly náboženské, či jiné závažné důvody. Současně žalobce chtěl odškodnit za to, že byl po dobu transfúze fixován, a to z preventivních důvodů, aby si nezpůsobil další zranění.

Soud I. stupně se pečlivě zaměřil na zjišťování stavu žalobce v době poskytnutí lékařské péče a seznal, že na straně státu nedošlo k žádnému pochybení. Lékaři poté, co žalobce vyslovil nesouhlas s poskytnutím lékařské péče, podrobili žalobce psychiatrickému zkoumání, které potvrdilo, že žalobce není ve stavu způsobilém řádně posoudit důsledky svého rozhodnutí, kterým ohrožoval nejen své zdraví, ale i život. Soud proto konstatoval, že ze strany státu nedošlo k porušení žádné povinnosti a naopak tím, že žalobci byla poskytnuta lékařská péče, naplnil stát svou povinnost řádně pečovat o život a zdraví svých občanů, a to zvláště těch, kteří jsou z rozhodnutí trestních soudů omezeni ve svobodě pohybu ve věznicích. Žaloba byla zamítnuta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Daňová Kobra zachránila státu už 13 miliard

22:54 Ministerstvo financí: Daňová Kobra zachránila státu už 13 miliard

Daňová Kobra navzdory komplikacím způsobeným pandemií v loňském roce pokračovala v úspěšném potírání…