Univerzita Karlova plní své sliby: Představuje očekávaný test na covid-19, chřipku typu A a B

11.10.2020 12:35

Univerzitní dceřiná společnost GeneSpector s.r.o. představuje avizovaný společný test na COVID-19, chřipku A a chřipku B. Včasná diagnostika pomůže převážně symptomatickým pacientům nejenom na akutním příjmu.

Univerzita Karlova plní své sliby: Představuje očekávaný test na covid-19, chřipku typu A a B
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Nově pacient s negativním testem na COVID-19 bude vědět, zda má chřipku a nemusí jít do karantény a může se jít léčit dostupnými antivirotiky. Lidé za tento multiplex nezaplatí více než za nynější test na COVID-19. Díky technologii společnosti GeneSpector se již podařilo navýšit testovací kapacity v řadě nemocnic a laboratoří pro COVID-19 po celé České republice.

Rektor Univerzity Karlovy v srpnu představil vznik univerzitní dceřiné společnosti GeneSpector s.r.o. a avizoval přípravu multiplexu COVID-19, chřipku typu A a typu B na podzim 2020. V září byla na tiskové konferenci odstartována distribuce testů na COVID-19 a zároveň přislíben termín představení rozšíření o stanovení chřipky na říjen 2020. Nyní Univerzita Karlova dle slibu představuje hotový multiplex. Objednávky je možné již nyní realizovat na stránkách: https://www.genespector.com/.

Multiplex přináší pro vyšetřovaného mnoho výhod. Dosud se vyšetřovaný pouze dozvěděl, zda je či není pozitivní na COVID-19. Pokud byl pozitivní na COVID-19, musel jít do povinné izolace. Pokud byl test negativní a vyšetřovaný vykazoval některé příznaky tohoto onemocnění, neměl tušení, zda se jednalo o chřipku či jiné virové onemocnění. Nyní díky multiplexu vyšetřovaný může zjistit, že je negativní na COVID-19 a pozitivní na jednu z typů chřipek. To má za následek, že se jednak automaticky nenařizuje povinná karanténa, jednak může být osoba léčena dostupnými antivirotickými přípravky. U pacienta s těžkým průběhem respiračního onemocnění je tento závěr velice důležitý zejména v případě urgentního příjmu, kde bude po otestování jasné, zda musí být pacient předán na speciální oddělení JIP s přísnými opatřeními pro onemocnění COVID-19 nebo na běžné oddělení.

Multiplex společnosti GeneSpector přejímá stejné kvality jako samostatný test na COVID-19: odběrové soupravy obsahují opět odběrový roztok viRNAtrap™, který viry okamžitě inaktivuje a zároveň uchovává vzorky stabilní pro samotnou diagnostiku. Bezpečnost pro zdravotnický a laboratorní personál je zaručena. Na vývoji se podílela i Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění spadající pod Státní zdravotní ústav.

Univerzita Karlova a její dceřiná společnost se rozhodly společně zapojit do boje proti COVID-19 a dalším respiračním onemocněním i nastavením takové cenové politiky, aby byl multiplex dostupný pro všechny testované. Lidé za tento multiplex nezaplatí více než za nynější test na COVID-19. Aktuálně se díky technologii GeneSpector diagnostikuje pětina všech testů v České republice. To znamená, že každý pátý testovaný Čech od nynějška obdrží za stejnou cenu testu tři výsledky namísto jednoho.

V září zástupci GeneSpector slibovali zvýšení testovacích kapacit nemocnic a laboratoří pro testování COVID-19. Na základě sdílených laboratorních dat průměrné regionální nemocnice nyní provádí 50–300 testů denně, velké laboratoře 800–1200. Nyní je možné představit konkrétní data po zavedení této technologie do praxí nemocnic a laboratoří. V minulých týdnech díky protokolům GeneSpector a automatizaci jedna z největších laboratoří byla schopna dosáhnout rekordních 5546 testů za den, přičemž standardně provádí 2500 testů. Intenzivně pracujeme na navýšení testovacích kapacit převážně fakultních a regionálních nemocnic optimalizací celého procesu od odběru po výsledek zavedením řešení GeneSpector.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: V Brně lákají na očkování limonádou

22:33 Jihomoravský kraj: V Brně lákají na očkování limonádou

Na 500 kusů Richardovy limonády předal v pondělí 2. srpna 2021 hejtman Jan Grolich v očkovacím centr…