Úřad práce ČR pomáhá propouštěným zaměstnancům Sokolovské uhelné

17.09.2020 10:39

Už téměř padesát zaměstnanců společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., kteří obdrželi výpověď, dostalo šanci získat novou práci. A to prostřednictvím národního projektu „OUTPLACEMENT“, který realizuje Úřad práce ČR v rámci celé republiky. Financuje ho z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

Úřad práce ČR pomáhá propouštěným zaměstnancům Sokolovské uhelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Karlovarsko je jedním z regionů, kde Úřad práce ČR realizuje projekt v praxi ve větším objemu. Od doby jeho spuštění do něj zařadila zdejší krajská pobočka ÚP ČR celkem 48 propouštěných zaměstnanců, 45 z nich jsou bývalí nebo odcházející zaměstnanci společnosti Sokolovská uhelná. Další se zapojí v dohledné době. Úředníci klientům poskytují veškeré služby, které jim pomohou co nejrychleji získat novou práci.

„V současné době se jedná především o poradenství, a to jak v individuální, tak i skupinové formě. Cílem je pomoci propouštěným zaměstnancům ještě v době, než o zaměstnání přijdou. Tedy dříve, než se dostanou do evidence Úřadu práce ČR jako uchazeči o zaměstnání,“ upřesňuje Viktor Najmon, pověřený zastupováním generálního ředitele ÚP ČR.

„Sokolovská uhelná patří mezi zaměstnavatele, kteří procházejí strukturálními a organizačními změnami, a bohužel své zaměstnance z důvodu nadbytečnost uvolňuje. Aktivní spoluprací s ÚP ČR se povedlo formou konzultací přímo na našich pracovištích předat potřebné informace uvolňovaným zaměstnancům o projektu,“ shrnuje Pavlína Havlanová z personální sekce Sokolovské uhelné.

Podle ředitelky Krajské pobočky ÚP ČR v Karlových Varech Alice Kalouskové je v tomto ohledu velmi dobrá spolupráce s regionálními zaměstnavateli. „Řada z nich nám hlásí volná pracovní místa, na která je ochotna přijmout odcházející zaměstnance ze Sokolovské uhelné. Naši zprostředkovatelé je pak, v návaznosti na specifikované požadavky firem, párují s jednotlivými účastníky projektu,“ doplňuje. 

Do projektu mohou vstoupit zaměstnanci, kterým hrozí ztráta zaměstnání z kvůli hromadnému propouštění nebo jsou ve výpovědní době, a současně se zaevidovali na Úřadu práce ČR jako zájemci o zaměstnání. Vstoupit do něj mohou i zaměstnanci, kterým končí pracovní poměr dohodou nebo na základě pracovní smlouvy na dobu určitou.

Úřad práce ČR nabízí účastníkům projektu kromě individuální péče také celou řadu dalších aktivit, mimo jiné kariérové poradenství, školení v oblasti pracovního práva, finanční gramotnosti nebo třeba proškolení v oblasti měkkých dovedností. V neposlední řadě mohou klienti absolvovat i rekvalifikační kurzy, jejichž obsah a složení zohledňují potřeby a požadavky regionálních zaměstnavatelů. Lidé, kteří se potýkají s životní změnou z důvodu vystřídání zaměstnání tak mohou využít projekt jako extra podporu a efektivní pomoc ve fázi, kdy neví kam dále směřovat, nebo v jaké oblasti na trhu práce se uplatnit. Jednou z účastnic projektu je i Kateřina Vostrá. Ve společnosti Sokolovská uhelná pracovala v administrativě od konce roku 2006. Nyní se stala posilou Obecního úřadu obce Dolní Nivy.

„Zařazení do projektu Outplacement vnímám jako šanci získat zaměstnání v oboru, ve kterém jsem pracovala, ale taktéž je nástrojem pro šanci uplatnění se v novém směru,“ shrnuje.

Projekt se také zaměřuje na nové potenciální zaměstnavatele, kteří přijmou propouštěné pracovníky. Mohou získat příspěvky na jejich mzdy v rámci vytvořených pracovních míst. A v případě potřeby mohou prostřednictvím projektu tyto zaměstnance i dále vzdělávat.

„Zaměstnankyně Úřadu práce ČR se vždy snažily vyjít vstříc našim požadavkům, proto jsme se rozhodli využít možnosti nového projektu a nabídnout volné místo některému z jeho účastníků. Vybraná klientka nejlépe splnila kritéria pro přijetí a výkon nové činnosti,“ dodává starosta obce Dolní Nivy Pavel Hrysz.

Projekt je v realizaci od 1. 6. 2020 do 30. 6. 2022. Jeho podstatou je poskytnutí pomoci zaměstnancům, kterým reálně hrozí propuštění z práce. Jde zejména o pracovníky podniků, kteří jsou ve výpovědi. ÚP ČR má na projekt k dispozici finanční prostředky v řádech miliard korun. Podrobné informace naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Prodejci, pozor na doprodej zahřívaného tabáku s daňovou sazbou "Z"!

16:49 Celní správa: Prodejci, pozor na doprodej zahřívaného tabáku s daňovou sazbou "Z"!

Dnem 31. července končí šestiměsíční období pro doprodej zahřívaných tabákových výrobků s daňovou s…