Úřad práce: Signály od zaměstnavatelů v Ústeckém kraji jsou dlouhodobě neměnné

12.03.2016 15:14

V krátkodobém horizontu 2 až 3 měsíců se v Ústeckém kraji předpokládá stagnace v oblasti zaměstnanosti popř. mírné zlepšování. V případě nezaměstnanosti lze, vzhledem k znovunastartování sezónních prací, s příchodem jarních měsíců očekávat pokles počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání i podílu nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 - 64 let.

Úřad práce: Signály od zaměstnavatelů v Ústeckém kraji jsou dlouhodobě neměnné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitelství Úřadu práce ČR

Signály od zaměstnavatelů v Ústeckém kraji jsou dlouhodobě neměnné. Převládá názor, že dochází k pozvolnému nárůstu produkce, na který je vázán i nábor nových pracovníků. Pozitivní vývoj a výhledové přijímání pracovníků hlásí drobní i větší zaměstnavatelé ve většině okresů Ústeckého kraje, a to napříč různými profesemi. Naopak hromadné propouštění nebo organizační změny, které by se negativně projevily na přílivu uchazečů do evidence úřadu práce, nenahlásil v průběhu února 2016 žádný zaměstnavatel.

Při monitorovacích návštěvách a v rámci vyplňování monitorovacích dotazníků však nahlásilo očekávané propouštění zaměstnanců 9 zaměstnavatelů, které by se mělo dotknout až 151 osob.

Tabulka - Přehled realizovaných monitorovacích návštěv

Okres

Realizované monitorovací návštěvy

prosinec

leden

únor

Děčín

2

4

9

Chomutov

5

10

23

Litoměřice

3

1

6

Louny

14

10

16

Most

6

8

4

Teplice

9

15

12

Ústí n. L.

3

0

2

Ústecký kraj

42

48

72

V průběhu měsíce února 2016 bylo uskutečněno 72 monitorovacích návštěv u zaměstnavatelů, přičemž nejvíce proběhlo v okresech Chomutov (23) a Louny (16). Z názorů většiny navštívených zaměstnavatelů v rámci kraje vyplývá očekávaný pozvolný nárůst počtu zakázek i objemu výroby, v horším případě stagnace. Pozitivně se doposud zaměstnavatelé stavěli k nástrojům APZ či nabízeným RIP, které napomáhaly ke zlepšení personální situace ve společnostech. V roce 2016 lze vzhledem k příznivé hospodářské situaci očekávat snížení výše poskytovaných příspěvků i počtu podpořených zaměstnavatelů v rámci vybraných nástrojů APZ. Od března 2016 se začnou realizovat 2 RIP financované z prostředků ESF na podporu snižování nezaměstnanosti v regionu. Začátek realizace dalšího z RIP lze reálně očekávat v polovině roku 2016.

Mezi nejžádanější profese v rámci Ústeckého kraje patří řidiči nákladních automobilů (hlavně MKD), obsluha strojů a operátoři výroby, výrobní, pomocní a manipulační dělníci, prodavači, obchodní zástupci, kuchaři, číšníci a servírky, zedníci, stavební dělníci, kovodělníci (svářeči, potrubáři, zámečníci, provozní zámečníci, údržbáři), elektrikáři a elektromechanici, lékaři, zdravotní sestry, operátoři call center, obsluha objektů a strážní apod. S příchodem jarních měsíců lze reálně předpokládat navýšení počtu nabízených volných pracovních míst.

V dlouhodobém horizontu 1 roku lze nadále očekávat pokračující mírné zlepšování situace v nezaměstnanosti v důsledku celorepublikového ekonomického oživení, ačkoliv rok 2015 se nejspíš opakovat nebude. Signály od zaměstnavatelů i současný vývoj jsou poměrně pozitivní a aktuálně není žádný důvod se domnívat, že by tomu v nejbližším období mělo být jinak. Z regionálního hlediska je nezbytná podpora přílivu nových investorů do kraje, ale také podpora stávajících zaměstnavatelů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsmanka se připojila ke Světovému dni Downova syndromu

10:11 Ombudsmanka se připojila ke Světovému dni Downova syndromu

Ombudsmanka u příležitosti Světového dne Downova syndromu, který připadá na 21. března, se svými spo…