Úřad vlády: Premiér Petr Fiala s dalšími členy vlády přijel do Kyjeva

31.10.2022 10:29 | Tisková zpráva

Na setkání za svými ukrajinskými protějšky přijela v pondělí 31. října do Kyjeva delegace členů vlády v čele s premiérem Petrem Fialou. Prvních česko-ukrajinských mezivládních konzultací se kromě předsedy vlády účastní první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ministryně obrany Jana Černochová, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr dopravy Martin Kupka.

Úřad vlády: Premiér Petr Fiala s dalšími členy vlády přijel do Kyjeva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Předseda vlády Petr Fiala zahájí první česko-ukrajinské mezivládní konzultace se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem, ke kterým se následně připojí členové české a ukrajinské vlády. Jedním z hlavních témat je vyjádření jasné podpory Ukrajině a pokračování nejen vojenské, ale i v humanitární pomoci. Jednání se bude týkat také poválečné obnovy Ukrajiny. Ministři budou se svými protějšky mluvit i o tom, jak se na obnově mohou podílet české firmy, pro které je to obrovská příležitost. V podobném formátu a počtu jedná pravidelně česká vláda s partnery z Polska, Slovenska a Izraele.

Česká delegace by měla v rámci programu jednat také s předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslanem Štefančukem, nebo s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. Předseda vlády následně s ukrajinským prezidentem podepíšou Společnou deklaraci k Euro-Atlantické perspektivě pro Ukrajinu. Po jednání bude následovat tisková konference.

Kromě jednání s ministry bude V doprovodu náměstka ministra zahraničních věcí Ukrajiny a bývalého velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise navštíví čeští členové vlády Alej odvahy, kterou v srpnu otevřel prezident Zelenskyj spolu se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Alej zvěčňuje jména politiků a představitelů partnerských zemí, které poskytují Ukrajině významnou pomoc. Ukrajinský prezident 9. září odhalil tabulku i předsedům české a polské vlády Petr Fialovi, Mateuszovi Morawieckému, polskému vicepremiérovi Jaroslavu Kaczyńskému a bývalému slovinskému premiérovi Janezu Janšovi. Ti totiž hned v prvních dnech války navštívili Kyjev, aby kromě odsouzení agrese také jednali o tom, jak Ukrajinu podpořit.

V ukrajinské metropoli si čeští ministři připomenou vznik Československých legií a jejich první přísahu položením květin na pamětní desce na chrámu na Sofijském náměstí, která byla odhalena v roce 2014.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas uspěl s nominací skladby Františka Chaloupky na International Rostrum of Composers 2024

13:21 Český rozhlas uspěl s nominací skladby Františka Chaloupky na International Rostrum of Composers 2024

Kompozice Alegory of the Cave II od současného skladatele Františka Chaloupky, kterou Český rozhlas …