Úřad vlády: Vláda schválila zastropování cen energií a prodloužila dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem

05.10.2022 17:05 | Tisková zpráva

Od 1. ledna do 31. prosince 2023 budou v České republice platit zastropované ceny elektřiny a plynu. Příslušné nařízení vlády na základě zmocnění daného novelou energetického zákona schválila vláda Petr Fialy na jednání ve středu 5. října 2022. Rozhodla také o prodloužení dočasného zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem o dvacet dnů a jmenovala nového ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Úřad vlády: Vláda schválila zastropování cen energií a prodloužila dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Domácnosti, maloodběratelé z řad podnikatelů a menších firem, ale také vládní instituce, nemocnice, ústavy sociální péče či dopravní podniky provozující elektrickou trakci budou za kilowatthodinu elektrické energie platit šest korun a za plyn tři koruny včetně daně z přidané hodnoty plus poplatky za distribuci. Zastropované ceny pro rok 2023 by se měly v zálohách odběratelů začít projevovat už během listopadu.

„Zastropování elektřiny se týká všech domácností, živnostníků, veřejných institucí a firem s odběrem na síti nízkého napětí, a to v plné výši. Malé a střední podniky na síti vysokého a velmi vysokého napětí budou mít zastropováno osmdesát procent nejvyšší spotřeby v uplynulých pěti letech. Pokud se tedy budou chovat úsporně a spotřebují menší množství energie, než tomu bylo v minulosti, může se strop vztahovat na celou jejich spotřebu,“ konstatoval premiér Petr Fiala. „U plynu se zastropování týká také všech domácností, poskytovatelů veřejných služeb a všech malých a středních podniků do limitu spotřeby 4 200 megawatthodin, což je rozšíření oproti původnímu návrhu 630 megawatthodin,“ dodal Petr Fiala.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22017 lidí

„Zároveň jsme zastropovali cenu plynu pro výrobu tepla. To se týká jak bytových domů s vlastní kotelnou, tak tepláren, které dodávají teplo občanům. Samozřejmě nadále pokračujeme ve vyjednáváních na evropské úrovni. Hledáme řešení, které by pomohlo největším podnikům, což je úkol, se kterým si zatím neporadil žádný evropský stát. Musíme vytvořit rovné podmínky pro velké firmy napříč Evropskou unií,“ doplnil předseda vlády. Více o zastropování cen v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu ZDE. Vláda současně rozhodla o zrušení nařízení vlády o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo, podle kterého měly být tyto příspěvky vypláceny v roce 2023.

Vláda rozhodla o prodloužení dočasně zavedených kontrol na hranicích se Slovenskem kvůli vysoké nelegální migraci o dalších dvacet dnů, tedy do 28. října. Znovuzavedení ochrany na hranici trvá od 29. září, za tu dobu se Policii ČR ve spolupráci s Celní správou podařilo odhalit téměř 1 200 nelegálních migrantů a k 3. říjnu zadržet 33 převaděčů. Důvody, proč vláda toto původně desetidenní opatření vyhlásila, nadále trvají. Kabinet proto současně rozhodl, že na pomoc Policii ČR povolá kromě příslušníků Celní správy také až 80 vojáků v činné službě. Více naleznete v tiskové zprávě Ministerstva vnitra ZDE.

Vláda na dnešním jednání jmenovala nového ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace. S platností od 6. října tuto funkci převezme Vladimír Posolda, dlouholetý zaměstnanec Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Podrobnosti o jmenování naleznete v tiskové zprávě Ministerstva vnitra ZDE.

V souvislosti s blížícím se státním svátkem vzniku Československa 28. října vláda také předloží prezidentu republiky návrhy na jmenování nových generálů či jejich povýšení. Mezi navrhovanými důstojníky jsou například ředitel Krajského ředitelství Policie ČR Olomouckého kraje plukovník Tomáš Landsfeld či náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR plukovník Petr Ošlejšek.

Výsledky jednání vlády 5. října 2022 naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Jaroslav Bašta byl položen dotaz

jednání s Ruskem

Pokoušeli se o to mnozí, i mnohem významnější lidé. Proč myslíte, že by se vám jednat s Ruskem podařilo? O čem? Věříte mu? Podívejte na Zemana. Teď Putinovi do poslední chvíle taky věřil a teď už je tu skoro rok válka. Nemyslíte, že nebýt Ruska, žijeme si docela dobře?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Asociace samostatných odborů: Kolektivní smlouva vyššího stupně se zemědělci podespána

10:57 Asociace samostatných odborů: Kolektivní smlouva vyššího stupně se zemědělci podespána

Kolektivní smlouva vyššího stupně pro rok 2023 s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů pode…