Ústavní soud dal za pravdu Komoře daňových poradců u kontrolních hlášení

20.12.2016 10:10

Komora daňových poradců ČR vítá rozhodnutí Ústavního soudu ve věci kontrolního hlášení. Ten konstatoval, že daňové formuláře musí být stanoveny vyhláškou ministerstva financí, nikoliv pouze rozhodnutím finanční správy, které nepodléhá žádné kontrole.

Ústavní soud dal za pravdu Komoře daňových poradců u kontrolních hlášení
Foto: Komora daňových poradců ČR
Popisek: Komora daňových poradců ČR
reklama

Dal tak za pravdu dlouhodobým námitkám Komory proti stávající praxi, kdy, slovy ústavního soudu, formulář kontrolního hlášení získává podobu právního předpisu, který ukládá konkrétní povinnosti. A protože povinnosti jsou v zákoně vymezeny velmi neurčitě a široce, jejich konkretizace je na ministerstvu financí, které tak fakticky obchází legislativní proces.

„Elektronizaci správy daní vítáme, ale opakovaně jsme namítali, že tato elektronizace, zejména způsob jejího provádění, nemůže probíhat na úkor ústavně chráněných práv daňových subjektů,“ zdůrazňuje Ing. Tomáš Hajdušek, vedoucí sekce Správa daní a poplatků KDP ČR. Komora daňových poradců proto vyzývala finanční správu a ministerstvo financí k tomu, aby provedli změnu v daňovém řádu a formuláře byly vydávány vyhláškou ministerstva financí.

Ing. Jiří Nesrovnal, člen Prezidia KDP ČR, k tomu dodává: „Komora dlouhodobě odmítá a kritizuje praxi, kdy jsou nové údaje, které je povinen daňový subjekt uvádět v daňových přiznáních a netýkají se výpočtu daně, stanovovány pouze prostřednictvím formulářů k podávání daňových přiznání či poučení k nim.“ Komora souhlasí s tím, že je třeba najít nástroje k zabezpečení efektivního výběru daní, nemůže ale přitom platit zásada „účel světí prostředky“.

Ústavní soud dal parlamentu roční lhůtu k tomu, aby proces stanovení obsahu kontrolního hlášení uvedl do souladu s ústavním pořádkem. Komora vyzývá ministerstvo financí, aby vzalo rozhodnutí Ústavního soudu vážně a vztáhlo jeho závěry na veškeré daňové formuláře. Komora daňových poradců je připravena poskytnout finanční správě maximální součinnost.

Ing. Tomáš Hajdušek, vedoucí sekce Správa daní a poplatků
Ing. Jiří Nesrovnal, člen Prezidia KDP ČR
Ing. Petra Pospíšilová, prezidentka KDP ČR

O Komoře daňových poradců ČR
Komora daňových poradců České republiky je samosprávnou profesní organizací daňových poradců. Její existence je dána zákonem č. 523/1992 Sb., o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců České republiky. Tento zákon upravuje postavení a činnost daňových poradců i činnost samotné Komory. Aktuálně sdružuje 4 665 daňových poradců a eviduje 929 společností vykonávající daňové poradenství.
KDP ČR zejména chrání a prosazuje oprávněné zájmy daňových poradců, vytváří předpoklady pro zvyšování jejich kvalifikace a profesionální úrovně, dohlíží na řádný výkon daňového poradenství a usměrňuje činnost daňových poradců v souladu s právními předpisy. Více naleznete ZDE.
Komora je členem Confédération Fiscale Européenne. Tato instituce hraje důležitou roli v prosazování zájmů daňových poradců v Evropě a v koordinaci postupů daňových komor ve vztahu k evropskému daňovému právu. Současně C.F.E. provozuje Evropský seznam daňových poradců, který lze nalézt ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta podpoří iniciativu Tiskne celé Česko

13:19 Česká pošta podpoří iniciativu Tiskne celé Česko

Česká pošta od 19. března umožňuje odesílání roušek po České republice zdarma. Nyní se pošta rozhodl…