Ústavní soud rozhodl: Závaznost rozhodnutí odvolacího soudu pro soud nalézací v trestním řízení je v souladu s ústavním pořádkem

10. 2. 2016 21:35

Ministerstvo spravedlnosti vítá nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 15/14, který zamítá návrh na zrušení ustanovení § 264 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád). Napadené ustanovení vyjadřuje zásadu, že v případě zrušení rozsudku je nalézací soud vázán právním názorem odvolacího soudu a je povinen řídit se jeho případnými pokyny stran doplnění dokazování.

Ústavní soud rozhodl: Závaznost rozhodnutí odvolacího soudu pro soud nalézací v trestním řízení je v souladu s ústavním pořádkem
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Na základě stanoviska Ministerstva spravedlnosti vstoupila vláda svým usnesením ze dne 30. července 2014, č. 635, do řízení před Ústavním soudem jako vedlejší účastník řízení. Vláda navrhla návrh na zrušení uvedeného ustanovení zamítnout. Ve svém vyjádření vláda poukázala na skutečnost, že napadená zásada závaznosti názoru odvolacího soudu je součástí záruk realizace práva na spravedlivý proces a esenciálním prvkem dvojinstančnosti soudního řízení v trestních věcech.

Vyhlášený nález ukazuje, že trestní řád je v uvedeném rozsahu v souladu s ústavním pořádkem a není třeba jej legislativní procesem měnit. Napadené ustanovení je součástí trestního řádu již od jeho přijetí v roce 1961 a představuje mimo jiné důležitý nástroj pro zachování jednotnosti judikatury trestních soudů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TATRA TRUCKS představuje novou generaci nakladních vozidel TATRA PHOENIX

22:28 TATRA TRUCKS představuje novou generaci nakladních vozidel TATRA PHOENIX

Od dubna letošního roku zamíří ke svým zákazníkům další generace úspěšných těžkých nákladních vozide…