V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

06.07.2017 9:04 | Zprávy

Včera v 16:18 hodin začali temelínští technici zavážet palivo do reaktoru druhého bloku. Manipulace s palivem jsou plánovány do konce týdne. Ukončení odstávky aktuálně vychází na polovinu srpna.

V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Zhruba pět kilometrů ujede zavážecí stroj mezi bazénem skladování paliva a vedlejším reaktorem. Zavezení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny a vše se děje pod vodou pomocí dálkově ovládaného stroje. Za 17 let provozu jde o standardní manipulaci, přesto k ní energetici přistupují velmi zodpovědně. „Maximální rychlost zavážecího stroje je 30 centimetrů za vteřinu a dopředu jsou naprogramovány souřadnice, podle kterých je každý palivový soubor zavážen,“ poznamenal mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Celkem z bazénu do reaktoru energetici přesunou 163 palivových souborů. Veškeré manipulace jsou prostřednictvím kamer přenášeny do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Jaderné palivo je citlivý materiál a nepřetržité monitorování výměny nebo skladování je součástí bezpečnostních kontrol ze strany mezinárodních organizací,“ doplnil Sviták.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MPO: Malým a středním podnikům pomůže nový finanční nástroj

22:33 MPO: Malým a středním podnikům pomůže nový finanční nástroj

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB) a Českou banko…