V Ústeckém kraji startují kotlíkové dotace, půjdou podat pouze elektronicky

13. 10. 2017 15:22

V úterý 31. října startuje další vlna kotlíkových dotací. Ústecký kraj v ní rozdělí 156 milionů korun. Novinářům dnes detaily výzvy na výměny kotlů v domácnostech představil hejtman Ústeckého kraje spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a náměstkem hejtmana Stanislavem Rybákem. Novinkou je hlavně možnost výhradně elektronického podání žádosti přes internet, kde si mohou žadatelé předvyplnit potřebné dokumenty již v těchto dnech. Celkově by v našem kraji mělo být vyměněno 1 683 kotlů.

V Ústeckém kraji startují kotlíkové dotace, půjdou podat pouze elektronicky
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.

Na nový zdroj tepla může domácnost získat až 127 500 Kč. Hlavní novinkou pro kotlíkové dotace je zjednodušené podání žádosti a to z pohodlí domova přes internet. „Zvolili jsme tento způsob, aby již žadatelé nemuseli stát hodiny před úřadem a čekat až se otevře podatelna, aby žádost odevzdali mezi prvními. Takhle si mohou vše už nyní předvyplnit a 31. října elektronicky odeslat. Věřím, že i tentokrát bude o dotace velký zájem. Ústecký kraj byl teprve druhým krajem, který se před lety do vyhlášení kotlíkových dotací zapojil. Lidé z Ústeckého kraje mohou nyní žádat již popáté,“ přiblížil novinářům hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Po elektronickém odeslání kompletní žádosti přijde žadateli potvrzení, do 24 hodin pak i pořadové číslo žádosti, později pak i potvrzená žádost, kterou je nutné vytisknout podepsat a v listinné podobě vše do 10 pracovních dnů doručit na podatelnu krajského úřadu.

Příjem žádostí tedy startuje 31. října v 10:00 hodin a bude možné je podávat až do konec ledna 2018. V případě, že budou do této doby vyčerpány finanční prostředky, bude příjem žádostí ukončen dříve. Další novinkou je také, že nebude podpořena výměna za nový kotel výhradně na uhlí. „Celkem 9 miliard korun z tzv. kotlíkových dotací, které jsme pro české domácnosti vyjednali v Evropské komisi, pomůže k výraznému zlepšení kvality ovzduší také v Ústeckém kraji. Právě staré kotle na tuhá paliva se výrazně podílejí na znečištění našeho ovzduší. Nové ekologické zdroje, na které dáváme peníze právě z kotlíkových dotací, znamenají nejenom mnohonásobné snížení emisí prachu a rakovinotvorného benzoapyrenu, ale uspoří navíc také peněženky všech, kteří v programu uspějí. Provoz nových ekologických kotlů je totiž daleko úspornější. Doposud bylo vyměněno více než 21 tisíc starých kotlů v první vlně kotlíkových dotací, dalších 7 tisíc výměn je ještě v realizaci. Ve druhé vlně přibude dalších minimálně 35 tisíc výměn. Na ně máme tentokrát připraveno 3,4 miliardy korun,“ uvedl při tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec. Jde již o pátou výzvu vyhlášenou Ústeckým krajem. V minulých letech šlo na výměnu kotlů více než 200 milionů korun. „Žadatelé nejčastěji volí kombinovaný kotel, tedy na uhlí i biomasu. Velký zájem je také o tepelné čerpadlo. To jsou údaje z posledních výzev, které již máme za sebou. Pravidelně jsou také prováděny kontroly. V rámci jedné kontroly bohužel řešíme i jedno trestní oznámení. Bylo podáno na společnost, která zprostředkovávala právě čerpání dotací na nové kotle,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

V aktuální výzvě není již vyžadováno provádění mikroenergetických opatření a ani dokládání Průkazů energetické náročnosti budov (PENB). A bude možná pouze výměna stávajících kotlů na tuhá paliva výhradně 1. a 2 emisní třídy.

V rámci poslední vyhlášené výzvy letos na jaře bylo za pouhých 52 hodin bylo vyčerpáno celkem 21 milionů korun. V této výzvě bylo možné žádat o dotace na výměnu zastaralých zdrojů tepla s ručním přikládáním v rodinných domech za kotle umožňující spalovat pouze biomasu nebo na instalaci tepelného čerpadla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj vzkazuje ministerstvu: Z našeho kraje „popelnici“ udělat nenecháme

22:31 Moravskoslezský kraj vzkazuje ministerstvu: Z našeho kraje „popelnici“ udělat nenecháme

Moravskoslezský kraj nepřipustí, aby se jakkoliv zhoršilo ovzduší v regionu. Na 6. březen svolalo Mi…