V pražských lesích vás nyní jistí body záchrany

21.08.2017 9:06

Téměř 5 000 hektarů z území Prahy pokrývají lesy, z toho 2 900 hektarů lesních pozemků je ve vlastnictví hlavního města. Denně pražské lesy navštíví tisíce Pražanů, kteří si do přírody chodí odpočinout či zasportovat. Jakkoli uklidňujícím dojmem dokáže les působit, i zde vás může potkat nečekaná nehoda nebo akutní problém, s nímž budete potřebovat urychleně pomoci. Na 29 vybraných místech v pražských lesích jsme proto v první polovině letošního roku nainstalovali tabulky takzvaných bodů záchrany (rescue point).

V pražských lesích vás nyní jistí body záchrany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

O každém takovém místě, které označuje tabulka s unikátním kódem, vědí složky integrovaného záchranného systému a pomoc si vás tak mezi stromy snadno najde.

V každém bodě záchrany najdete žlutou tabulku s kódem složeným ze dvou písmen a třech číslic. Pod těmito kódy jsou body zařazeny do jednotné databáze všech složek integrovaného záchranného systému. Uvedete-li při telefonátu na tísňovou linku tento kód, který jednoznačně identifikuje místo, kde se právě nacházíte, policisté, hasiči či zdravotníci budou okamžitě vědět, kde vás hledat. Ve všech situacích, které ohrožují život, zdraví nebo majetek, případně životní prostředí, tak nezbytný zásah přijde podstatně dříve. Body záchrany pro pražské lesy byly vybrány podle jednotné metodiky generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. Jsou mezi nimi často navštěvovaná místa, jako jsou dětská hřiště, pikniková místa či naučné stezky. Obvykle leží dál od běžných komunikací, zásahová technika se k nim však dokáže dostat. Naše organizace bude nyní zajišťovat, aby byly body záchrany pro záchranáře stále dobře přístupné.

Seznam záchranných bodů v pražských lesích je možné ještě dodatečně rozšířit. Pokud víte o nějakém vhodném místě v lese ve vašem okolí, které bychom podle vás měli mezi záchranné body zařadit, můžete se na nás se svým podnětem obrátit (e-mail info@lesy-praha.cz).

Pražské body záchrany na mapě Prahy

Body záchrany - sever:

 

Body záchrany - jih: