V příštím roce bude SZIF hospodařit s 39,5 miliardy korun

14. 11. 2018 14:41

Vláda České republiky dnes schválila „Návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2019“. V příštím roce bude platební agentura hospodařit s částkou přes 39,5 miliardy korun, na zemědělské dotace půjde 37,2 miliardy korun.

V příštím roce bude SZIF hospodařit s 39,5 miliardy korun
Foto: SZIF
Popisek: Státní zemědělský intervenční fond, logo

Platební agentura Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) administruje a kontroluje opatření Společné zemědělské politiky, Společné rybářské politiky, podpory v rámci Národních dotací a zajišťuje také propagaci značek kvalitních potravin.

V příštím roce bude rozpočet SZIF ve výši téměř 39,5 miliardy korun, z toho z kapitoly Ministerstva zemědělství obdrží 38,9 miliardy korun, 2 67,5 milionu korun představují ostatní příjmy a zápůjčka na intervenční nákupy činí 226,8 milionu korun.

Na dotace v rámci Společné zemědělské politiky připadne v roce 2019 téměř 37,2 miliardy korun. Na této částce se podílí Evropská unie přibližně 31,5 miliardy korun, státní rozpočet pak 5,7 miliardy korun. Největší částka připadne opět na přímé platby, na žádosti roku 2019 je vyčleněno téměř 22,2 miliardy korun. S koro 14 miliard k orun je určeno na opatření Programu rozvoje venkova, přibližně 40 procent těchto finančních prostředků půjde na projektová opatření a 60 procent na neprojektová opatření. Jedna miliarda korun je připravena pro Společnou organizaci trhů, největší část cílí na podporu školních projektů.

Platební agentura zároveň spravuje značky kvalitních potravin, projekt Regionální potravina a podporuje biopotraviny a produkty ekologického zemědělství. Předpokládaný rozpočet je celkem 200 milionů, z toho podpora kvalitních potravin bude ve výši 120 milionů korun, Regionální po traviny 50 milionů a na značky BIO je vyčleněno 30 milionů. Na správní výdaje byla přidělena dotace ve výši 1,6 miliardy korun.

Ostatní finanční zdroje budou využity především k realizaci intervenčních nákupů, na výdaje v rámci technické pomoci Programu rozvoje venkova, na mezinárodní podpůrný twinningový projekt a další.

Návrh rozpočtu SZIF na rok 2019 bude dále projednávat Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a následně schvalovat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1 . a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF je dále zprostředkujícím subjektem v Operačním programu Rybářství a v národních dotacích, zajišťuje také propagaci značek kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a BIO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seznam míst sezonního prodeje živých ryb nově na webu SVS

11:05 Seznam míst sezonního prodeje živých ryb nově na webu SVS

V souvislosti s blížícími se Vánocemi zveřejňuje Státní veterinární správa (SVS) na svých internetov…