VLS: Střecha ředitelství Vojenských lesů se zazelená

14.4.2021 12:42 odp.

Střecha ředitelství státního podniku Vojenské lesy a statky v pražských Dejvicích by se měla v dohledné době „zazelenat.“ Vojenské lesy a statky připravily projekt, jenž plochou střechu hlavní budovy v pražských Dejvicích pokryje vegetací, která přispěje mimo jiné ke zlepšení životního prostředí v lokalitě.

VLS: Střecha ředitelství Vojenských lesů se zazelená
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

„Od vegetační střechy si slibujeme, že lépe zadrží a omezí odtok srážkové vody, zlepší mikroklima lokality a sníží prašnost. Zároveň bude plnit estetickou funkci a v rámci stavby dojde k rekonstrukci střešního pláště budovy. Na místo stávající šedé povlakové krytiny bude konstrukci tvořit zelená střecha schovaná za stávající atikou,“ vysvětlil Petr Šindelář z oddělení investic VLS.

Zelenou střechu bude tvořit soustava střešních kazet, které budou osázeny min 7. druhy rozchodníku na každé kazetě. Rozchodník je nízkonákladová, nízkoúdržbová skladba vegetace s nenáročnými rostlinami, které jsou pro bezproblémový růst na takovémto stanovišti přírodou přímo uzpůsobeny.

Vegetace má na dejvickém ředitelství VLS v ulici Pod Juliskou pokrýt plochu větší než 600 metrů čtverečních. Takováto rozloha dokáže zadržet ročně až 3 tuny CO2 a k tomu 120 kilogramů prachových částic.

V současné době se připravuje zadávací dokumentace a státní podnik počítá, že zelená střecha na budově ředitelství v Praze bude vybudována s finanční podporou z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020.

„Projekt je s ohledem na dotační podporu ekonomicky výhodný, především však je to příspěvek ke zlepšení životního prostředí této městské lokality v české metropoli, kde působíme a pracujeme. Jde o další reálný důkaz vysoké společenské zodpovědnosti našeho podniku,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.

Výhody zelených střech

  • Prodlužují životnost - zelené střechy prodlužují životnost střešního pláště až 3krát. Chrání před mechanickým poškozením, UV zářením a vysokými teplotami.
  • Spoří energie - zelené střechy snižují spotřebu energie na vytápění až o 25 % a na klimatizaci až o 75 %.
  • Tlumí hluk - zelená střecha účinně pohlcuje městský hluk a rozbíjí jeho šíření lokalitou, zamezuje odrazům.
  • Omezují efekt městských tepelných ostrovů - zelené střechy snižují teplotu vzduchu v přehřátých městech. Teplota tradiční střechy může být až o 40 °C vyšší než střechy zelené.
  • Zadržují vodu z přívalových dešťů - kanalizace je v létě vytížena o 70-95 % méně.
  • Snižují množství CO2 - 1 m2 zelené střechy dokáže pohltit až 5 kg CO2 ročně.
  • Čistí ovzduší - 1 m2 zelené střechy zachytí až 0,2 kg prachových částic ze vzduchu ročně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Znovu se otevírá možnost nahlížet na majetková přiznání politiků

22:16 Ministerstvo spravedlnosti: Znovu se otevírá možnost nahlížet na majetková přiznání politiků

1. července 2022 nabyla účinnosti novela zákona o střetu zájmů, která veřejnosti po více než roce a …