VLS: Střecha ředitelství Vojenských lesů se zazelená

14.04.2021 12:42

Střecha ředitelství státního podniku Vojenské lesy a statky v pražských Dejvicích by se měla v dohledné době „zazelenat.“ Vojenské lesy a statky připravily projekt, jenž plochou střechu hlavní budovy v pražských Dejvicích pokryje vegetací, která přispěje mimo jiné ke zlepšení životního prostředí v lokalitě.

VLS: Střecha ředitelství Vojenských lesů se zazelená
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

„Od vegetační střechy si slibujeme, že lépe zadrží a omezí odtok srážkové vody, zlepší mikroklima lokality a sníží prašnost. Zároveň bude plnit estetickou funkci a v rámci stavby dojde k rekonstrukci střešního pláště budovy. Na místo stávající šedé povlakové krytiny bude konstrukci tvořit zelená střecha schovaná za stávající atikou,“ vysvětlil Petr Šindelář z oddělení investic VLS.

Zelenou střechu bude tvořit soustava střešních kazet, které budou osázeny min 7. druhy rozchodníku na každé kazetě. Rozchodník je nízkonákladová, nízkoúdržbová skladba vegetace s nenáročnými rostlinami, které jsou pro bezproblémový růst na takovémto stanovišti přírodou přímo uzpůsobeny.

Vegetace má na dejvickém ředitelství VLS v ulici Pod Juliskou pokrýt plochu větší než 600 metrů čtverečních. Takováto rozloha dokáže zadržet ročně až 3 tuny CO2 a k tomu 120 kilogramů prachových částic.

V současné době se připravuje zadávací dokumentace a státní podnik počítá, že zelená střecha na budově ředitelství v Praze bude vybudována s finanční podporou z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020.

„Projekt je s ohledem na dotační podporu ekonomicky výhodný, především však je to příspěvek ke zlepšení životního prostředí této městské lokality v české metropoli, kde působíme a pracujeme. Jde o další reálný důkaz vysoké společenské zodpovědnosti našeho podniku,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.

Výhody zelených střech

  • Prodlužují životnost - zelené střechy prodlužují životnost střešního pláště až 3krát. Chrání před mechanickým poškozením, UV zářením a vysokými teplotami.
  • Spoří energie - zelené střechy snižují spotřebu energie na vytápění až o 25 % a na klimatizaci až o 75 %.
  • Tlumí hluk - zelená střecha účinně pohlcuje městský hluk a rozbíjí jeho šíření lokalitou, zamezuje odrazům.
  • Omezují efekt městských tepelných ostrovů - zelené střechy snižují teplotu vzduchu v přehřátých městech. Teplota tradiční střechy může být až o 40 °C vyšší než střechy zelené.
  • Zadržují vodu z přívalových dešťů - kanalizace je v létě vytížena o 70-95 % méně.
  • Snižují množství CO2 - 1 m2 zelené střechy dokáže pohltit až 5 kg CO2 ročně.
  • Čistí ovzduší - 1 m2 zelené střechy zachytí až 0,2 kg prachových částic ze vzduchu ročně

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

JCCR: Toulava nabízí adventní zážitky online i naživo, v e-shopu pořídíte regionální i originální produkty

22:03 JCCR: Toulava nabízí adventní zážitky online i naživo, v e-shopu pořídíte regionální i originální produkty

Vánoční zboží, výrobky regionálních řemeslníků a další produkty, stejně jako originální zážitky. To …