VLS: V Ralsku vznikla Alej vzpomínek s rouby ze zaniklých obcí

07.12.2020 9:15

Tři desítky nových stromů lemují frekventovanou cyklostezku Vojenských lesů a statků (VLS) v Ralsku a připomínají zaniklé obce v bývalém vojenském prostoru. Hrušně a jabloně, které zde vysadil Geopark Ralsko, jsou totiž naroubovány odrůdami stromů v zaniklých obcích, a tak návštěvníkům budou jednou bývalé obyvatele lokality připomínat i svou chutí.

VLS: V Ralsku vznikla Alej vzpomínek s rouby ze zaniklých obcí
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Alej poskytne cyklistům stín a na podzim ochutnávku ovoce, které kdysi jedli i místní obyvatelé, jež zde žili. A aby věděli, co ochutnávají - každý strom je opatřen cedulkou, na které najdou návštěvníci název odrůdy, název zaniklé vsi, odkud byla odrůda odebrána, a jméno patrona stromu, tj. člověka, který strom sázel. „Původně jsme chtěli sázet se školami a dobrovolníky, ale vzhledem k situaci s koronavirem, sázeli zaměstnanci geoparku a správní rada. Jsme moc rádi, že se výsadby účastnil i pan hejtman Martin Půta, který je členem správní rady Geoparku Ralsko, a podpořil nás v našem úsilí,“ uvedla ředitelka geoparku Lenka Mrázová.

Mezi členy správní rady je mj. i liberecký hejtman Martin Půta a ředitel divize VLS v Mimoni, která lokalitu Ralska spravuje Roman Vohradský. Výsadbu aleje podpořila Nadace ČEZ. Velkou pomocí byli i hasiči ze Stráže pod Ralskem, kteří v neděli přijeli novou alej zalít.

Nová alej byla vysázena na pozemcích soukromého zemědělce pana Ing. Římsy a Vojenských lesů a statků. Do budoucna geopark plánuje ve výsadbě pokračovat. „Prostoru je tu dost, chtěli bychom dotáhnout alej až k obci Dolní Novina a pak možná pokračovat na druhé straně cyklostezky,“ ukazuje Lenka Mrázová.

Alej vzpomínek není samostatnou akcí. Již od roku 2016 se Geopark Ralsko snaží zmapovat staré odrůdy ze zaniklých obcí a v evidenci má již přes 300 stromů z celkem 8 zaniklých obcí – z Kostřice, Křídy, Holiček, Ostrova, Jablonečku a dalších. „S Geoparkem máme velmi dobrou spolupráci, v souvislosti s tímto projektem jsme se například zavázali, že ovocné aleje po zaniklých obcích ponecháme nadále v krajině a nebudem je kácet,“ uvedl ředitel divize VLS Mimoň Roman Vohradský.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a rozhodla o nákupu nadzvukových letounů F-35

11:27 Úřad vlády: Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a rozhodla o nákupu nadzvukových letounů F-35

Plánovaný schodek veřejných rozpočtů v České republice v roce 2024 bude 2,2 % v poměru vůči HDP. Po …