VŠB: Katedra energetiky z Ostravy vyhrála soutěž Technologické agentury ČR

28.10.2015 16:03 | Zprávy

Katedra energetiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava slavila v říjnu velký úspěch. Její tým získal první a druhé místo v soutěži Propojený svět, kterou vyhlásila Technologická agentura ČR. V konkurenci 66 přihlášených v kategorii vysokých škol uspěl s modely fluidní pražírny kávy a popcornovače. O první a druhé místo se shodně dělí se studenty Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.

VŠB: Katedra energetiky z Ostravy vyhrála soutěž Technologické agentury ČR
Foto: VŠB-Technická univerzita Ostrava
Popisek: VŠB-Technická univerzita Ostrava, erb školy.

„Model popcornovače jsme vyrobili v roce 2012 a kávovar o rok později. Inspirovali jsme se na vídeňské technice, se kterou spolupracujeme na některých výzkumných projektech,“ vysvětlil vedoucí týmu, účastník doktorandského studia na katedře energetiky, Petr Pavlík. Modely se výborně uplatňují na nejrůznějších popularizačních akcích, které představují možnosti studia energetiky v Ostravě. Lze na nich jednoduše vysvětlit, jak funguje kotel na fluidní spalování. Proces, který v kotli probíhá, totiž jinak není možné vidět.

„Modely ukazují zábavnou formou, jak funguje skutečný fluidní kotel na spalování biomasy. Přes průhledné stěny vidíme, jak zrnka kávy nebo kukuřice víří ve vzduchu, stejně jako dřevní štěpka ve fluidním kotli. Tím, že palivo neleží na hromadě, ale vznáší se ve vzduchové vrstvě, hoří lépe, a po celém povrchu,“ objasňuje Petr Pavlík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Stávka na ČT

Co říkáte na to, že ČT, která je placená z našich peněz vlastně stávkuje a zasahuje stávkou do vysílání? Já chápu, že chtějí vyjádřit svůj názor a ve svém volném čase, ať tak činí, ale zasahovat do vysílání mi nepřijde vzhledem k poplatkům, které platíme košér. Jak se na to díváte vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.