Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2023 diagnostikováno 253 nových případů infekce HIV u českých občanů a rezidentů. Ve stejném roce zemřelo 20 lidí ve stádiu AIDS a dalších 14 HIV pozitivních na jiné zdravotní komplikace. V České republice jsou případy nákazy HIV a onemocnění AIDS sledovány od roku 1985. Od té doby bylo HIV diagnostikováno u 4693 lidí, přičemž u 890 z nich se rozvinulo onemocnění AIDS, kterému podlehlo 398 osob.
Ze statistik pojišťovny vyplývá, že se třikrát častěji s infekcí léčí muži než ženy. Věková skupina s nejvyšším zastoupením pacientů je mezi 40 a 50 lety, avšak mezi nemocnými byly i děti mladší deseti let. Nejčastějším způsobem přenosu viru HIV zůstává sexuální kontakt, následovaný sdílením injekčních jehel mezi uživateli drog, v případě dětí pak přenosu od infikované matky během těhotenství nebo kojení. Nejvíce klientů HIV s infekcí HIV bylo vloni evidováno v Praze, která zároveň zaznamenala nejvyšší meziroční nárůst nových případů (43).
Odborníci odhadují, že až tisícovka lidí v Česku může být HIV pozitivní, aniž by o tom věděla. Infekce často probíhá bez výraznějších příznaků, což může oddálit zahájení léčby a zvýšit riziko přenosu na další osoby. Přitom spolehlivý HIV test dokáže infekci odhalit včas. V České republice je k dispozici devět specializovaných HIV center, která zajišťují péči pro nakažené. Včasná diagnóza a léčba významně zlepšují kvalitu života pacientů a omezují šíření infekce.
VZP a odborníci apelují na veřejnost, aby nezanedbávala prevenci. Bezpečné sexuální chování, testování na HIV a informovanost o rizicích přenosu jsou klíčovými nástroji, jak chránit sebe i ostatní. Prevence HIV/AIDS je důležitá nejen pro ochranu zdraví jednotlivců, ale i pro udržení nízké úrovně výskytu infekce v České republice. Potřebné informace najdete např. na webových stránkách Národního programu boje proti AIDS v České republice ZDE a České společnosti AIDS pomoc ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva