Zástupce ombudsmanky se nedávno zabýval případem ze Středočeského kraje, kdy developer přislíbil předat pozemní komunikaci po dokončení obci, ale ještě před kolaudací cesty zkrachoval a pozemek s cestou koupila další osoba. Vlastníci už dokončených rodinných domů se ocitli v pasti. Příjezdová cesta není zkolaudovaná, vlastník pozemku nemá povinnost nechat ji zkolaudovat a v tomto případě ani o kolaudaci nežádá. Není ani vázán ústní dohodou developera s obcí o předání dokončené cesty. Místo toho nabízí obci nebo vlastníkům přilehlých rodinných domů, aby si cestu za vysokou cenu odkoupili. „Tyto problémy nelze vyřešit veřejným právem. Stavební zákon, ani zákon o pozemních komunikacích nemohou upravit vztahy a smluvní ujednání mezi jednotlivými aktéry dané situace,“ uvádí zástupce ombudsmanky a pokračuje: „Je pochopitelné, že se obec chová jako dobrý hospodář a nelze ji nutit, aby přistoupila na cenové požadavky vlastníka pozemku s cestou. Na druhou stranu má ale obec pomáhat svým občanům řešit problémy týkající se řádného přístupu k nemovitostem a zajištění komfortu bydlení vůbec. Oslovil jsem proto představitele obce s žádostí o vstřícný přístup k dořešení problému, aby mohla být komunikace zkolaudována a uvedena do trvalého užívání.“
Majitelé domů naštěstí nejsou zcela odříznuti, protože je nezpochybnitelné, že se na pozemku nachází alespoň veřejná účelová komunikace. Vlastník pozemku musí strpět její užívání, ale může silniční správní úřad žádat o omezení užívání. Z pohledu vlastníků nemovitostí tak jde o nejistý a nekomfortní stav.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva