Veřejný ochránce práv: Inspektoráty práce mají nástroje pro důkladné šetření pracovních podmínek. Ne vždy je však dokáží využít

04.08.2017 20:01

Pět zaměstnankyň bylo přesvědčeno, že je zaměstnavatel šikanuje a proto se obrátily na inspektorát práce. Ten na základě jejich podnětu zahájil šetření. V něm konstatoval, že k žádné šikaně nedochází. Naopak naznačil, že možná zaměstnankyně šikanují svého zaměstnavatele – aniž by své tvrzení nějak doložil. Nespokojené stěžovatelky se obrátily na veřejnou ochránkyni práv. Jak jsme zjistili během šetření, inspektorát práce nevyužil svých možností, jeho šetření bylo spíše formální a víceméně se ztotožnil s tvrzením zaměstnavatele.

Veřejný ochránce práv: Inspektoráty práce mají nástroje pro důkladné šetření pracovních podmínek. Ne vždy je však dokáží využít
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Pět žen pracovalo ve školském zařízení. Byly nespojeny s pracovními podmínkami. Stěžovaly si na porušování pracovněprávních předpisů, na nepřiměřený psychický nátlak ze strany zaměstnavatele, který považovaly za formu šikany (bossingu). Oblastní inspektorát práce (OIP) po svém šetření konstatoval, že nebylo možné prokázat porušení pracovněprávních předpisů.

Během našeho šetření se však ukázalo, že OIP nedostatečně využíval své možnosti. Inspektoři mluvili s celkem devíti zaměstnanci, kterým položili dvacet dva otázek. Všechny se týkaly pouze jednoho aspektu, na který si zaměstnankyně stěžovaly, k tématu šikany mířila pouze jedna z nich a to jen velmi obecně.

Stěžovatelky přitom zbavily inspektory mlčenlivosti, takže se mohli ptát adresně na poměry těchto zaměstnankyní. Této možnosti však vůbec nevyužili. Stěžovatelky dodaly inspektorům důkazy, které měly podporovat jejich tvrzení. Z protokolu inspekce však není jasné, jakým způsobem s nimi inspektoři pracovali a zda vůbec. Z podkladů není zřejmé, zda měli inspektoři vůbec nějako metodiku, podle které by šikanu posuzovali.

Museli jsme konstatovat, že dotčený inspektorát práce nezohlednil důkazní materiály stěžovatelek; nevypořádal se s jejich námitkami v rámci podání informací o výsledku kontroly; svá kontrolní zjištění dostatečně nedoložil potřebnými podklady a neodůvodnil je.

Bez dalšího se přiklonil k verzi zaměstnavatele a šetření ukončil. O výsledcích šetření a zjištěných pochybeních jsme informovali generálního inspektora Státního úřadu práce a dotčený inspektorát jsme vyzvali, aby výsledky našeho šetření zohlednil ve své další činnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Když nemohou lidé za očkováním, přijede očkování za nimi

21:27 Moravskoslezský kraj: Když nemohou lidé za očkováním, přijede očkování za nimi

Tři mobilní očkovací týmy vyrazí příští týden do odlehlých oblastí Moravskoslezského kraje. Očkování…