Veřejný ochránce práv: Při rozhodování o příspěvku na péči jsou zásadní dopady onemocnění na schopnost žít bez pomoci

02.09.2020 15:58 | Zprávy

Na začátku měl 88letý pan Martin příspěvek na péči 880 Kč měsíčně. Přitom byl trvale ležící s vážným postižením kyčelních kloubů, plicním a cévním onemocněním a mírnou demencí. Proti rozhodnutí Úřadu práce se odvolal, ale neuspěl. Na konci mu byl přiznán příspěvek na péči 12 800 Kč měsíčně a ombudsman mohl případ uzavřít.

Veřejný ochránce práv: Při rozhodování o příspěvku na péči jsou zásadní dopady onemocnění na schopnost žít bez pomoci
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

„Je to typický příběh. Zestárlí rodiče se už o sebe nedokážou sami postarat, děti si je přestěhují k sobě a snaží se skloubit svá zaměstnání se stále náročnější péčí. Nemohou jednoduše zůstat doma, musí myslet i na svůj budoucí důchod a na to, že sami budou péči potřebovat. Získat ale příspěvek na péči, aby pro své rodiče mohli zajistit výpomoc, nemusí být snadné,“ konstatuje ombudsman Stanislav Křeček.

Posudková komise MPSV dospěla k závěru, že z 10 posuzovaných životních potřeb nezvládá pouze čtyři – mobilitu, oblékání a obouvání, tělesnou hygienu a péči o domácnost. Ostatní životní potřeby byly považovány za zvládnuté, i když už z povahy onemocnění vyplývalo, že některé činnosti by pan Martin samostatně jen těžko zvládal. Posudková komise např. dovodila, že pan Martin zvládá životní potřebu „péče o zdraví“. Nevypořádala se však s otázkou, jestli je pan Martin vzhledem k problémům s krátkodobou pamětí schopen dodržovat léčebný režim, správně užívat předepsané léky a aplikovat si inzulín. Přestože pan Martin nedokáže přenášet jídlo a nápoje, byla životní potřeba „stravování“ hodnocena jako zvládnutá. Stejné nedostatky obsahovalo hodnocení životní potřeby „tělesná hygiena“. Zásadním problémem posudku byl i fakt, že posudkoví lékaři nezjistili úplný zdravotní stav stěžovatele a dopady onemocnění na schopnost zvládat jednotlivé životní potřeby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Dobíjecí stanice v prvním čtvrtletí dodaly o 70 % více elektřiny než loni

10:34 ČEZ: Dobíjecí stanice v prvním čtvrtletí dodaly o 70 % více elektřiny než loni

Řidiči letos u stojanů ČEZ odebrali už více než 3 miliony kWh bezemisní energie, což je 70procentní …