Viceprezident General Electric na ČVUT

21.10.2016 14:42

Viceprezident největší průmyslové společnosti na světě General Electric (GE) John Rice navštívil 20. října 2016 Fakultu strojní ČVUT v Praze poté, co byla podepsána investiční smlouva mezi GE a vládou ČR. Na půdě strojní fakulty (FS) byl přijat rektorem, děkanem FS a děkany dalších fakult.

Viceprezident General Electric na ČVUT
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Viceprezident Rice využil příležitosti prohlédnout si studentské formule, které se v konkurenci 650 univerzit z celého světa umísťují v první desítce a skvěle tak demonstrují tvořivý potenciál budoucích inženýrů.  Seznámil se rovněž s ultralehkým letadlem Albi, přesněji s jeho modelem, na němž se měřily vlastnosti Albi v aerodynamickém tunelu. Prototyp letounu je totiž v současné době nabízen armádám NATO pro výcvik pilotů. UL-39 Albi je unikátní letadlo s image a vlastnostmi stíhačky, vůbec první plně kompozitové u nás, s netradičním dmychadlovým pohonem a bezpečnostním padákovým systémem.

Host z GE dále navštívil mechatronickou laboratoř, kde každý experiment představuje zhmotnění patentu. Děkan strojní fakulty prof. Valášek mu popsal mechatronickou tuhost, kterou lze užít pro obráběcí stroje, křídla letadel i pro novou generaci chirurgických robotů. Diskuse se z nemalé části týkala fenoménu průmyslového internetu, jak je v USA nazýván Průmysl 4.0, v návaznosti na který otevřela FS nový studijní program Průmysl 4.0.

Skutečnost, že společnost GE projevila největší zájem o 3D tisk, dokazuje pokročilý stav tohoto výzkumu na FS. Děkan Valášek k tomu řekl: „Vedle tradičního výzkumu v oblasti 3D tisku se strojní fakulta zabývá výzkumem vnitřní struktury a materiálu součástí z 3D tisku. Cílem je vyrobit 3D tiskem součásti s podstatně lepšími mechanickými vlastnostmi, než jakých lze dosáhnout dnešními technologiemi. Mě osobně ale uspokojí, jen když se tyto vlastnosti zlepší minimálně desetkrát – o řád, jak se o to snažím i v jiných oblastech...“


John Rice (druhý zleva) při prohlídce studentských formulí. Komentář mu podává děkan strojní fakulty prof. Michael Valášek (gestikulující).

John Rice (vlevo) a děkan Valášek v technologické galerii

Závěrečné společné foto návštěvníků z GE a zástupců ČVUT

Viceprezident GE také zdůraznil svůj zájem podílet se na rozvoji studijních programů ČVUT v Praze, aby bylo vychováno více inženýrů, zaměstnaných jak v GE, tak v dalších oborech. Již nyní zaměstnává GE nejen velké množství absolventů, ale také stávajících studentů ČVUT.

Prof. Valášek neskrýval, že návštěva z GE na fakultě v něm zanechala velmi dobrý pocit: „Věřím, že se mi podařilo ukázat, že máme schopné studenty, stejně jako dostatek tvořivosti i entuziasmu a že umíme věci dovést do konce a zrealizovat s neuvěřitelně malými náklady díky kreativnímu přístupu a start-up mentalitě.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Praha loni odbavilo bezmála 4,4 milionu cestujících

11:16 Letiště Praha loni odbavilo bezmála 4,4 milionu cestujících

Letecká doprava se pomalu vzpamatovává z cestovních omezení v souvislosti s pandemií onemocnění Covi…