Vojenská akademie Vyškov: Modernizujeme i výuku logistických odborností: Představujeme novou učebnu zbrojířů

09.10.2021 9:45 | Tisková zpráva

Ve čtvrtek 30. 9. 2021 proběhlo za účasti příslušníků Sekce logistiky MO, Agentury logistiky a Velitelství pozemních sil oficiální otevření nové učebny/dílny oprav zbraní.

Vojenská akademie Vyškov: Modernizujeme i výuku logistických odborností: Představujeme novou učebnu zbrojířů
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Vzhledem k rychlejšímu tempu zavádění nové výzbroje do AČR v poslední dekádě, kdy došlo téměř ke kompletní generační obměně ručních zbraní, bylo nutno přehodnotit stávající koncept výuky odborníků oprav ručních zbraní a přizpůsobit jej nové výzbroji i novým požadavkům.

Anketa

Je Světlana Witowská dobrá moderátorka?

7%
93%
hlasovalo: 15999 lidí
Nový koncept výuky má za cíl výrazně zvýšit schopnosti absolventů kurzů odborníků oprav ručních zbraní zefektivněním distribuce teoretických informací, ale hlavně zvýšením podílů praktické výuky samotných oprav a technických prohlídek zbraní.

Pro realizaci tohoto konceptu bylo nutno připravit kompletně nové zázemí, které bylo vytvořeno nejen pořízením nového vybavení, ale i vlastní výrobou speciálních přípravků a pomůcek.

Základem statického vybavení nové zbrojní učebny je velký pracovní stůl s nastavitelnými svěráky, který dává prostor pro opravu všech ručních zbraní a lefetovaných zbraní do ráže 40 mm. Další pracoviště tvoří robustní svařovaný stůl, který je osazen stroji pro zámečnické práce. Ty jsou určeny ke složitějším technologickým postupům oprav zbraní a výrobou speciálních zbrojířských přípravků a nářadí. Pro praktickou výuku zbrojního řemesla mají posluchači k dispozici speciálně vyrobené dílenské stoly, které jsou kompatibilní s dalším vybavením učebny.

Nejzásadnějším prvkem výbavy učebny je Mobilní sada zbrojíře (projekt MOSAZ), kterou nahrazujeme více než 60 let starou brašnu zbrojíře. MOSAZ umožňuje provádět většinu technologických postupů oprav současných i budoucích zbraní. Pro účely výuky zbrojních odborností byla vytvořena jedna kompletní sada a 4 redukované pro posluchače. Každá sada obsahuje pracovní desku vlastní výroby a novou brašnu zbrojíře. Kompletní sada navíc obsahuje další nářadí, měřidla a odolný přepravní kufr s kolečky.

Vznikla tak nová speciální učebna, která umožňuje efektivně realizovat nejen výuku, ale i veškeré vojskové opravy a technické prohlídky současné generace ručních zbraní a v omezené míře i všech předchozích. K vybudování učebny bylo využito doby výrazného omezení výuky během probíhající pandemie COVID-19. Základním benefitem nové učebny pro celou AČR je skutečnost, že vybavení zbrojní učebny je možným vzorem pro zbrojní dílny praporů a malých jednotek AČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

22:54 Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhl v období od ledna do konce října 202…