„Prvním okresem, kde budou pozvaní lidé vyšetřováni, bude tradičně Litoměřicko. Studie tam proběhla už třikrát, naposledy od října do prosince 2006. Letos budou pacienti ambulantně vyšetřováni v litoměřické nemocnici od začátku listopadu do začátku prosince 2015,“ uvedla Renata Cífková, vedoucí Centra kardiovaskulární prevence 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice.
Náhodně vybraní obyvatelé litoměřického okresu byli nejprve osloveni vstupním dopisem od zdravotní pojišťovny a požádáni o účast v projektu. Ti, kteří souhlasili, jsou následně zváni na půlhodinové ambulantní vyšetření. Stejný postup se bude opakovat i v dalších osmi vybraných okresech. Celkem je vzorek tvořen 1 % populace devíti okresů České republiky ve věku 25–64 let. Získaná data zůstanou při zpracování ve studii důsledně anonymní.
„Vyšetření sestává jednak z dotazů na dosavadní zdravotní stav pacienta a na to, jakým rizikovým faktorům je vystaven. Lékař mu dále změří krevní tlak, výšku, váhu, obvod pasu a odebere krev na laboratorní rozbor. Na základě všech těchto údajů pak posoudí pacientův současný zdravotní stav a také riziko vzniku a dalšího průběhu srdečně-cévních onemocnění,“ dodala Cífková.
Pacient tak dostane důležité informace o svém zdraví a v případě potřeby mu bude ve spolupráci s jeho praktickým lékařem navržena další léčba. Účinná prevence a včasné léčba jsou přitom právě u kardiovaskulárních chorob rozhodující pro další osud nemocného.
Pro celý zdravotní systém je pak studie přínosná tím, že poskytne nové informace o aktuálním výskytu a závažnosti srdečně-cévních onemocnění, o faktorech, které je podmiňují, i o současném stavu a účinnosti jejich léčby. Umožní tak dále zlepšovat zdravotní péči, mimo jiné i účelnějším vynakládáním prostředků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP