Výstava v Senátu zahájila připomínky 700. výročí narození Karla IV.

21.01.2016 21:05

Výstavou, která přibližuje skutečnou podobu života a díla Karla IV., si Senát jako jedna z prvních institucí připomíná výročí 700 let od narození tohoto významného státníka, politika a diplomata. Expozice byla slavnostně zahájena 21. ledna a potrvá do 12. června 2016.

Výstava v Senátu zahájila připomínky 700. výročí narození Karla IV.
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Výstava zachycuje několik oblastí Karlova působení ve 14. století i přetrvávající stopy jeho činů v současné a evropské společnosti.

„Pro občany je Karel IV., jak se ukázalo v několika anketách, jednoznačně na prvním místě. Jak už to tak bývá, velkou část jeho popularity mají na svědomí možná spíš mýty, které se o Karlovi tradují. Právě proto si myslím, že tato výstava a letošní výroční oslavy jako celek jsou dobrou příležitostí seznámit širokou veřejnost se skutečnou podobou života a díla Karla IV. Ono se pak totiž ukáže, že i když odložíme růžové brýle, zůstává Karel IV. „Otcem vlasti“. Snad nikdo před ním a po něm toho pro tuto zemi nevykonal tolik jako on,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Návštěvníci mají možnost se seznámit s Karlem IV. jako králem a císařem, s Karlem IV. jako politikem a diplomatem, s Karlem IV. a jeho vztahem nejenom k církvi, ale i k české metropoli či k Francii. Expozice mapuje také duchovní odkaz tohoto českého krále a římského císaře i ztvárnění jeho podoby napříč staletími.

Výstava se koná pod záštitou předsedy Senátu Milana Štěcha a předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše. Autory výstavy jsou odborníci z Historického ústavu Akademie věd ČR pod vedením Evy Doležalové.

Veřejnosti je výstava přístupná v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce v únoru a v březnu každý první víkend v měsíci, od dubna každý víkend a státní svátky od 10.00 hod. do 17.00 hod., od června je otevřeno o hodinu déle. Vstup volný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj nabídl seniorům takzvanou školu zdraví

7:34 Pardubický kraj nabídl seniorům takzvanou školu zdraví

Pardubický kraj připravil pro tento rok projekty Důstojný život seniorů v Pardubickém kraji – inform…