Z festivalu Oty Hofmana si Česká televize odvezla šest cen

14.10.2019 10:02

V západočeském městě Ostrov se uskutečnil již 51. ročník dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Z dvanácti udělovaných ocenění získala tvorba České televize plnou polovinu. Největší úspěch zaznamenalo drama Nina a pohádka Čertí brko.

Z festivalu Oty Hofmana si Česká televize odvezla šest cen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Ostrovského dudka za nejlepší dílo v kategorii do 12 let a zároveň Cenu dětského diváka obdržela pohádka Čertí brko o strastiplné cestě mladého čerta do světa. „Už je to několik let, co mi můj kamarád a spoluautor tohoto scénáře Robert Geisler poprvé navrhl, abychom natočili pohádku. Tehdy se mi to zdálo absurdní, ale od chvíle, kdy jsem se stal otcem dvou malých synů, je pro mě ta představa nejen logická, ale jednoznačně přitažlivá. Proč se zase jednou nepodívat na svět z perspektivy dítěte a zároveň nevyužít své filmařské i životní zkušenosti k vytvoření příběhu pro celou rodinu,“ vzpomíná režisér Marek Najbrt.

Dramatický příběh Nina o dvanáctileté holčičce, jíž se svět, který zná, rozpadá před očima, získal Ostrovského dudka za nejlepší dílo v kategorii do 13 do 18 let. „Chtěl jsem pochopit život dítěte a prožít jeho pocity v nelehkém období rozchodu jeho vlastních rodičů. Toužil jsem natočit citlivý ponor do dětského myšlení, konfrontovaný se světem nás dospělých. Tímto příběhem jsem chtěl alespoň trochu pootevřít naše duše a zamyslet se. Chtěl jsem hledat odpovědi a přemýšlet o lásce, o nenávisti,“ popisuje vznik snímku režisér Juraj Lehotský.

Dospělá porota pro hraný film dále udělila Čestné uznání výpravné pohádce O zakletém králi a odvážném Martinovi režiséra Petera Bebjaka a obdobné uznání si odváží i road movie Všechno bude režiséra Olmo Omerzu, který se pyšní šesti Českými lvy a oceněním za nejlepší režii z karlovarského filmového festivalu.

Dospělá porota pro studentské filmy udělila Cenu za nejlepší studentskou animovanou tvorbu loutkovému snímku První sníh režisérky Lenky Ivančíkové a porota dětí a mládeže udělila Ostrovského dudka za nejlepší dívčí herecký výkon Haničce Bartoňové za roli Emy v romantickém dramatu Uzly a pomeranče režiséra Ivana Pokorného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem

10:51 Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem

Nadchnout pro vědu mladé talenty si dal za svůj hlavní cíl projekt Otevřená věda. Díky němu se střed…