Podle globálního ekonomického výhledu České národní banky (ČNB) z roku 2015 měly centrální banky před třemi lety o 2704 tun zlata méně než dnes. Jen od ledna do prosince navýšily centrální banky celého světa své devizové rezervy ve zlatě o 355,6 tuny.
Vyplývá to z aktuálních údajů World Gold Council (WGC), o nichž informoval server Zlato.cz. „Podle marketingové asociace největších těžařů zlata z první stovky největších držitelů zlata kromě Česka, Venezuely, Laosu a Egypta své zásoby letos nesnížila žádná země a pořadí nejbohatších států vedených USA, Německem, Francií a Itálií zůstává dlouhodobě beze změny,“ komentoval to hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek.
Největší poptávka z Ruska a Turecka
Podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) se letošním rekordmanem ve shromažďování zlata už s předstihem stalo Rusko, které od ledna do prosince navýšilo své zlaté rezervy o 186 tun na 1801,2 tuny. Hned za ním se umístilo Turecko, které si do sejfů letos uložilo 129,3 tuny zlata na celkových 525,8 tuny. Třetí Kazachstán přidal do rezerv 37,2 tuny zlata, čímž zvětšil jeho zásobu na 254,7 tuny zlata (37,5 % rezerv), což ho řadí už na 18. místo na světě. Během roku tak Kazachstán předstihl Rakousko, Španělsko a Libanon.
Také řada menších zemí se snaží pojistit devizové rezervy zlatem. Mongolsko mělo v lednu tunu zlata, dnes už má 3,1 tuny, Kyrgyzstán přidal 1,9 tuny na 6,4 tuny, Tádžikistán navýšil zlaté rezervy ze 14,4 tuny na 15,1 tuny.
Nenápadná Eurozóna
Proti módnímu zpochybňování eura lze postavit zajištění této měny nejbohatšími státy světa včetně Evropské centrální banky. Země eurozóny mají ve svých sejfech 10 781,9 tuny zlata (56 % devizových rezerv), od ledna o čtyři tuny víc. Je to bezmála třetina celosvětových rezerv všech centrálních bank světa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva