ZOO Zlín: Březí slonice Zola už přibrala 70 kilogramů

29.07.2017 13:28

Zcela podle plánu pokračuje březost slonice Zoly ze zlínské ZOO. Samice slona afrického přibrala 70 kilogramů. Do porodu se její váha zvedne minimálně o dva metráky. „Pokud vše dobře dopadne, dojde k porodu v červenci nebo srpnu příštího roku,“ prozradil Roman Horský, ředitel ZOO Zlín.

ZOO Zlín: Březí slonice Zola už přibrala 70 kilogramů
Foto: zoozlin.cz
Popisek: Sloni ve zlínské ZOO

O slonů afrických bývá kritická druhá polovina gravidity. A to tak výrazně, že k narození slůněte tohoto druhu v České republice ještě nedošlo. Doposud narozená slůňata byla od slonů indických. Zoo z Lešné má historickou šanci to změnit. „Lze si jen intenzívně přát, aby vše dobře dopadlo. Každé slůně přispívá k zachování tohoto ohroženého a zranitelného druhu, to především. Ale bylo by také skvělým dárkem pro návštěvníky naší zoologické zahrady,“ prohlásil primátor Miroslav Adámek.

Pro zdárný průběh březosti se dělá maximum. Zola i ostatní členky stáda, Kali a Ulu, jsou pod bedlivým dohledem. Třeba již několik měsíců mají změněný jídelníček, ze kterého zmizely potraviny bohaté na cukry – například mrkev a jablka - ve zvýšeném množství naopak dostávají vlákninu, především prostřednictvím větví vhodných stromů.

Zola je pečlivě připravovaná na porod i svou novou roli matky. Zvyká si na zvýšený zájem ošetřovatelů a odborníků, učí se novým věcem, třeba vážení, což je u obrovitých slonů věc poněkud komplikovaná. „Znát její aktuální váhu musíme. Je potřeba ohlídat, aby mělo slůně v době porodu kolem sto kilogramů, což je ideální hmotnost,“ vysvětlil Roman Horský.

Sloni jsou velmi inteligentní, kolektivní a až překvapivě citlivá zvířata. Pro zlínské stádo je první březost zásadní změnou a nikdy se nedá předem odhadnout, jak na ni budou jednotlivé samice reagovat. Zatím se však v jejich chování nic nemění. Potěšující je fakt, že Zola zůstává nadále nejklidnější slonicí. Stejná je i hierarchie ve stádu. Vůdčí pozici si zachovává nejstarší Kali, následovaná Zolou a Ulu. I to se však může v příštích měsících měnit.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ podpoří 50 projektů na úpravu turistických a běžkařských tras po celém Česku

18:11 Nadace ČEZ podpoří 50 projektů na úpravu turistických a běžkařských tras po celém Česku

V prvním kole zbrusu nového grantu Úprava turistických tratí a běžeckých stop Nadace ČEZ uspělo 50 p…