Zájem o cestování vlakem s jízdními koly roste, potvrdil to letošní průzkum ČD

26.09.2014 14:26 | Zprávy

Denní průměr počtu přepravených jízdních kol stoupl z necelých deseti a půl tisíce na více než jedenáct tisíc. Růst o 6 % ukázal pravidelný dvouletý průzkum přepravy jízdních kol ve spojích Českých drah. Během celého srpnového týdne, kdy se tradičně průzkumy přepravy bicyklů konají, stoupl jejich počet ze 73 290 v roce 2012 na 77 532 kusů v roce 2014.

Zájem o cestování vlakem s jízdními koly roste, potvrdil to letošní průzkum ČD
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Z vyhodnocení srpnového průzkumu přepravy jízdních kol vyplývá, že největší nárůst zaznamenala přeprava jízdních kol o víkendech. Naopak v pracovní dny došlo ke stagnaci nebo mírnému poklesu. Může to souviset s rostoucím zájmem o víkendové jednodenní výlety na kole nebo odjezdy na delší dovolenkové pobyty do cyklisticky atraktivních regionů nebo do startovních míst populárních dálkových cyklotras.

Nasvědčují tomu údaje o přepravě jízdních kol v jednotlivých vlacích. Stejně jako před dvěma lety byly nejvíce vytížené vlaky z Českých Budějovic do Nového Údolí na Šumavě. Ranní spoje přepravovaly v průměru téměř stovku bicyklů a ve špičkových termínech byly spoje obsazeny více než 150 cyklisty. Do TOP 10 s průměrnou týdenní přepravou 30 a více kol, ve dnech s největším zájmem obsazené cca 60 až 70 cyklisty, patří i rychlíky Brno – Jihlava – České Budějovice – Plzeň a osobní spoj ze Vsetína do Velkých Karlovic v Beskydech. Mezi další cyklisty oblíbené železniční linky patří rychlíky mezi Prahou a Brnem, mezi Brnem a Olomoucí, Prahou a Turnovem nebo Pardubicemi a Libercem. U regionálních linek patří mezi další nejvytíženější trasy spoje Liberec – Tanvald – Harrachov, Hradec Králové – Týniště nad Orlicí – Letohrad, z Mostu do Moldavy v Krušných horách nebo příměstské linky v okolí Prahy, např. z Berouna a Karlštejna. Z mezistátních spojů byly při průzkumu nejvíce obsazené vlaky Slovenská strela a Vindobona.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let

19:21 ČEZ: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, největší a nejvýkonnější přečerpávací elektrárna v Česk…