Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje: Zdravotníkům v krajských nemocnicích porostou platy o 10 procent

21.12.2018 13:30

Začátkem roku dojde k navýšení platů lékařského i nelékařského personálu nemocnic Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a. s. Do mezd obdrží navýšení 10 % do mzdového tarifu. Za definovaných podmínek dostanou navíc přidáno sanitáři a ošetřovatelé formou příplatku za směnnost. Náklady na navýšení mezd by měla pokrýt zvýšená úhrada od zdravotních pojišťoven na rok 2019.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje: Zdravotníkům v krajských nemocnicích porostou platy o 10 procent
Foto: ZHKHK
Popisek: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje - logo
reklama

Na základě jednání managementu jednotlivých nemocnic se zástupci odborových organizací bylo sjednáno navýšení platů všem zaměstnancům v rámci Zdravotnického holdingu, a to ve stejném rozsahu, jako v roce 2018. Od nového roku tak obdrží lékaři i nelékařský zdravotnický personál dalších 10 % ve mzdových tarifech, a tím se splní i původní slib postupného navyšování mezd 3 x 10 %. K postupnému navyšování tarifů o 10 % došlo v letech 2017, 2018 a nově i v roce 2019. „Dále také zavádíme příplatek za směnnost ve výši 2000 Kč u sanitářů a ošetřovatelů, kterých je ve všech nemocnicích nedostatek a je potřeba jejich mzdy dorovnávat, aby nám neutíkali do jiných oborů. U nelékařského zdravotnického personálu, který již příplatek za směnnost pobíral v roce 2018, bude příplatek navýšen o další 2 000 Kč,“ říká Ing. Miroslav Procházka Ph. D., předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a. s.

Peníze na navýšení mezd by měla vykrýt zvýšená úhrada od zdravotních pojišťoven na rok 2019. „Jsem velmi rád, že se dospělo ke vzájemné dohodě se zaměstnanci ještě do konce letošního roku. Vloni jsme totiž řešili navýšení platů až začátkem roku a vše bylo velmi komplikované i kvůli financím, které jsme od zdravotních pojišťoven nedostali v potřebném rozsahu. Vyrovnali jsme tak nemocnicím peníze na mzdy z rozpočtu kraje. V příštím roce by finance na navýšení mezd měla pokrýt zvýšená úhrada od zdravotních pojišťoven. Věřím, že další zvýšení platů přispěje ke stabilizaci lékařského i nelékařského personálu, který je duší našich nemocnic,“ říká Ing. Aleš Cabicar, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Nově jsou v nemocnicích v Trutnově a v Náchodě zaváděny "věrnostní" odměny pro dlouhodobé zaměstnance, a to ve formě finanční odměny při dovršení významných pracovních jubileí (15 - 45 let práce v dané nemocnici) nebo další benefity, jako příspěvek na stravování, penzijní a životní pojištění (až 7 200 Kč/rok), úhrada členského příspěvku České lékařské komoře či benefitní karty pro volný čas ve výši 2 000 Kč/rok. Pro nové zaměstnance je pak možnost stabilizačního příspěvku a zajištění ubytování.

K růstu mezd v nemocnicích došlo za poslední čtyři roky už čtyřikrát. V roce 2015 měli nelékaři průměrnou hodinovou mzdu v nemocnicích ZH KHK a.s. 145 Kč, v roce 2017 to už bylo 178 Kč a za prvních devět měsíců roku 2018 to bylo již 199 Kč. Lékaři si průměrně v roce 2015 přišli za hodinu práce na 277 Kč, v roce 2017 už na 330 Kč a za první tři čtvrtletí roku 2018 to bylo již 385 Kč. V současné době chybí ve všech krajských nemocnicích cca 90 nelékařských zdravotnických pracovníků a cca 50 (především atestovaných) lékařů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ZP MV ČR loni vynaložila přes 2,6 miliardy na léčbu pacientů s nemocemi srdce

18:47 ZP MV ČR loni vynaložila přes 2,6 miliardy na léčbu pacientů s nemocemi srdce

Srdce je nejdůležitější sval lidského těla. Za průměrný lidský život zvládne celkem 2,5 miliardy úde…